Názory a argumenty

Libor Dvořák: Ruský úder na ukrajinskou energetiku

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Ruský úder na ukrajinskou energetiku
Následky ruského útoku drony v Záporoží

Plus

V noci na 22. března zasadila ruská armáda masivní vzdušný úder ukrajinské energetické infrastruktuře, podle názoru ukrajinských vládních míst vůbec největší za celou válku. Ruská armáda přitom přiznává, že útok na ukrajinskou energetiku byl zcela záměrný.
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Charkov a Charkovská oblast Záporoží. Schůzka pouta vzkaz, Dněpropetrovsk a Chmelnická, Vinická a Ivano-Frankivsk a oblast. To byly podle prezidenta Zelenského hlavní cíle tohoto zřejmě zatím nejsilnějšího ruského útoku na Ukrajinu za celou válku, která vstoupila už do třetího roku a zřejmě hned tak neskončí. Na útoku se podílelo asi 90 ruských raket a něco přes 60 dronů. Ukrajinská protivzdušná obrana, jinak velmi úspěšná, byla nucena přiznat, že v tomto případě zneškodnila asi jen dvě třetiny útočící ruské techniky, přičemž největším kamenem úrazu pro ní byly zejména hyperzvukové rakety typu kinžál. Prezident Zelenský ve svém komentáři k tomuto masivnímu útoku opět zahraniční partnery vyzval, aby neodkládali otázku další vojenské pomoci Ukrajině. Charkov a Záporoží musí chránit systémy Patriot. Potřebujeme protivzdušné síly, které ochrání lidi, infrastrukturu, obytné čtvrti i přehradní hráze. Naši partneři přesně vědí, co potřebujeme. Budou-li chtít, můžou nás podpořit. Taková rozhodnutí nutně potřebujeme. Životy Ukrajinců je třeba před moskevskými s rohlíky ochránit. Tolik ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Proč takto masivní úder přichází právě teď? Glosuje ruská prohlášení o akt odplaty ruský politolog působící ve Spojených státech Vladimír Tarasenko. Není těžké odhadnout, co se tímto přesně míní. A důvody jsou hned dva. Pomsta za útoky na Bělgorodské oblasti a také na údery ukrajinských dronů zasazené ruským ropným rafinériím. Řekl bych přitom, že hlavní je ten druhý důvod, říká pan Veselý. A my k tomu jen dodejme, že podle některých odhadů tyto údery poškodily až devět % ruského ropného zpracovatelského průmyslu. Velmi znepokojivá je v tomto ohledu zpráva světového listu The Financial Times. Ten tvrdí, že Spojené státy vyzvaly Ukrajinu, aby zastavila útoky na ruskou energetickou infrastrukturu. Američané se podle zmíněného listu obávají zvýšení světových cen ropy a také odvetných ruských kroků. Pokud se závěry The Financial Times zakládají na pravdě, nutnou si klást otázku, jak upřímné jsou západní snahy Ukrajině v nerovném souboji s Ruskem skutečně pomoci.

Ostatní také poslouchají