Dvacet minut Radiožurnálu

Izrael na Írán nemůže nezareagovat. Víkendový útok ale mohl vyprovokovat, míní expert Tureček

Dvacet minut Radiožurnálu

Izrael na Írán nemůže nezareagovat. Víkendový útok ale mohl vyprovokovat, míní expert Tureček
Pohled z Aškelonu na protiraketový systém, který se spustil, když Írán vypustil bezpilotní letouny a rakety na Izrael.

Radiožurnál

USA, evropské země, OSN, ale také Rusko vyzývají k uklidnění situace na Blízkém východě. Opakují se výzvy jak směrem k Íránu, tak směrem k Izraeli, aby dál neeskalovaly situaci. O uplynulém víkendu Írán vyslal přes 300 dronů a raket proti Izraeli. „Od okamžité odvety odrazují dva silné prvky: íránský útok nezpůsobil žádné větší škody a tlak mezinárodního společenství,“ říká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu Břetislav Tureček z Metropolitní univerzity.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Francie, Německo i Británie varují Írán před případným dalším útokem proti Izraeli. Zároveň vyzývají Izrael, aby nestupňoval svojí reakci na íránský útok. Podaří se napětí v blízkovýchodním regionu zklidnit? Co všechno ukázal íránský útok i úspěšná obrana Izraele a jeho spojenců a jaké dopady to všechno může mít na další postup Izraele v pásmu Gazy?

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je vedoucí Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity Praha. Také bývalý zpravodaj ČRo na Blízkém východě Břetislav Tureček. Dobrý den. Zdravím do přenosového vozu.

  • Dobrý den. USA, evropské země, OSN, ale také Rusko vyzývají k uklidnění situace na Blízkém východě. Opakují se výzvy jak směrem k Íránu, tak směrem k Izraeli, aby dal neeskalovali situaci na začátku dubna. Připomeňme při útoku na íránský konzulát v Damašku zemřelo mimo jiné sedm velitelů íránských revolučních gard. O uplynulém víkendu Írán vyslal přes 300 dronů a raket proti Izraeli. Tento útok ale nezpůsobil větší škody, protože úspěšně zasáhla protivzdušná obrana Izraele a jeho spojenců. Je možné, aby toto všechno nemělo další pokračování, aby už Izrael nereagoval.

Více z pořadu