Názory a argumenty

Luboš Palata: Brexit, covid, Zelená dohoda, plyn, Ukrajina. Pět nabitých let europarlamentu

Názory a argumenty

Luboš Palata: Brexit, covid, Zelená dohoda, plyn, Ukrajina. Pět nabitých let europarlamentu
Evropský parlament

Plus

Evropský parlament zavřel ve čtvrtek své dveře a europoslanci skončili své pětileté období, které bylo v mnohém mimořádné a nabité událostmi. Pět let byla v tomto případě opravdu dlouhá doba. Stačí jen připomenout, že na počátku tohoto Evropského parlamentu byly v jeho řadách ještě europoslanci z Velké Británie. A vydrželi tam až do roku 2020, kdy Británie definitivně z Evropské unie odešla a její europoslanci s ní.
Luboš Palata

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Evropský parlament zavře ve čtvrtek své dveře a europoslanci skončili své pětileté období, které bylo mnohé mimořádné a nabyté událostmi. Pět let byla v tomto případě opravdu dlouhá doba. Stačí jen připomenout, že na počátku tohoto Evropského parlamentu byly v jeho řadách ještě europoslanci z Velké Británie a vydrželi tam až do roku 2020, kdy Británie definitivně z EU odešla a její europoslanci z ní. Evropský parlament si do té doby všichni zakládaly na fyzické účasti. Na jednáních se musel během COVIDu naučit zasedat a dohadovat se virtuálně, protože i pro něj platili covidové uzávěry. V nejtvrdších měsících této světové pandemie. Europarlament nezvládl přechod do virtuální podoby, ale navíc ukázal, že některé věci, jako například celoevropský COVID pas, který umožnil rychlý návrat z hostování v COVIDem rozdílné Evropě nebo společný nákup proticovidových vakcín, dokázal schválit doslova v řádech dnů a hodin. Současně s covidovou krizí Evropský parlament zvládl i svoji plánovanou agendu, především zelenou dohodu, která má za cíl pomoci zastavit globální změnu klimatu. Když ničím jiným, tak tím, že EU půjde příkladem. Tempo, které v zelené transformace Evropa i díky postoji Evropského parlamentu nasadila, považují dnes mnozí za příliš vražedné pro evropskou konkurenceschopnost. Ale v době, kdy byla většina silnic přijímána, se to ještě tak nejevilo. S COVIDem přišla ekonomická krize a Brusel se spolu s Evropským parlamentem rozhodl pomoci unijní ekonomice plánem obnovy. Jenže než se tento plán stačil rozjet, přišla ruská agrese proti Ukrajině. I tady se Evropský parlament ukázal spíš jako motor pomoci Ukrajině než jako něco, co by komplikovalo mnoha ohledech to byl Evropský parlament. Dotlačil celou EU a členské státy k co největší a co nejrychlejší pomoci napadenému Kyjevu. Zároveň musel řešit energetickou krizi, snahu o funkční trh s elektřinou a mnoho dalších s válkou spojených věci. Posledním roce k tomu přibyla inflační a ekonomická krize, která jakoby Evropskému parlamentu ubrala ze zeleného nadšení a pozornost nasměrovala k výrobě zbraní a obraně, včetně obrany evropské demokracie vystavené zkouškám zvenčí i zevnitř. Ve čtvrtek pětiletá pouto to europarlamentu skončila a začala horká fáze předvolební kampaně před červnovými evropskými volbami. Mělo by k nim přijít nejvíc Evropanů v historii. Už proto, že v minulých pěti letech Evropský parlament ukázal, je to opravdu k něčemu je a že hraje v evropské politice velkou a často i tu nejlepší role.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají