Laboratoř

Včely se dostaly do Austrálie možná ještě přes nezaledněnou Antarktidu, zjistili vědci

Laboratoř

Včely se dostaly do Austrálie možná ještě přes nezaledněnou Antarktidu, zjistili vědci
Včela Homalictus holochorus

Plus

Badatele z pracovišť v Austrálii, Papuy Nové Guineje a Česka zajímalo, jak se dávno před příchodem člověka po světě šířil jeden druh včely, která je důležitým opylovačem oblastí od jižní Číny až po Austrálii. Podařilo se vypátrat, že tato včela pochází z Pacifiku.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Odkud do Austrálie přiletěl i včely. Jaká zpráva by nejspíš potěšil a kanibaly a jak zahrádkáři Lipa, poslanci před několika 1000 lety. Takové náměty vám představíme v dnešním pořadu vědců a herců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Vzhledem tomu, že dnes budeme mluvit hodně o Papui-Nové Guineji, je to proto, že mým hostem je prof. Vojtěch Novotný, biolog, který tam vede přírodovědné centrum. Zvláště pak entomolog. Dobrý den. Dobrý den. A vítám také svého hereckého host a Kajetána Písařovice. Dobrý den. Skupina badatelů z pracovišť v Austrálii, Papuy-Nové Guineje a Česka zkoumala, jak se v evoluci šířil jeden druh včely. Zjistili, že včela rodu ho Malik. To strana má zřejmě největší zásluhu na opylování rostlin od jižní Číny až po Austrálii. Pochází z tropických ostrovů jihozápadního Tichomoří nebo i ze širších oblastí Oceánie. Mohla se šíří dokonce i přes Antarktidu, která tehdy ještě nebyla zaledněná. Když jsem před chvílí řekla, že vlastně na práci pracovali badatelé z Česka, student mého dnešního hosta Vojtěcha Novotného. Studie tady v Českých Budějovicích, pokud vím.

Ostatní také poslouchají