Laboratoř

Je možné, že Homo erectus vymřel později? Vědci zvažují jeho příbuznost s méně probádanými denisovany

Laboratoř

Je možné, že Homo erectus vymřel později? Vědci zvažují jeho příbuznost s méně probádanými denisovany
profimedia-0515221464.jpg

Plus

Mezinárodní tým vedený odborníky z Austrálie zkoumal, kdo z pravěkých příbuzných a předků člověka žil na ostrovech v jihovýchodní Asii, v oblasti, kterou proslavily nálezy několika druhů rodu Homo. Výzkum překvapivě odhalil stopy denisovanů, známých dosud jen ze Sibiře.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak žili příbuzní moderních lidí v jihovýchodní Asii? Které klimatické jevy ovlivňovaly evoluci člověka v našem případě v Africe a jak se tančilo na severu Evropy v době kamenné. To jsou tři náměty, kterým se budeme věnovat v dnešním pořadu vědců a herců. U jeho poslechu vás vítá Martina Mašková. Laboratoř bude řeč o našich dávných předcích a příbuzných příbuzných moderního člověka. Našimi hosty proto logicky jsou antropologové doc. Vladimír Sládek.

  • Dobrý den. A doktor Lukáš Lidl. Dobrý den. Vy tam a s naším hereckým hostem je dnes Martina Hudečková. Dobrý den. Děkuji, že jste přišli. Mezinárodních skupina vedená odborníky z Austrálie podrobila důkladné genetické analýze pozůstatky příbuzných a předků člověka z ostrovů v jihovýchodní Asii. Je to oblast, z níž jsou známé nálezy druhu Homo erectus člověk a florentského nebo Lutonského. A tyto druhy se podle zjištění vědců nekřížily s moderními lidmi. Ona vědecké studie ale odhalila z této oblasti DNA a Denis občanů. Ti jsou bližší neandrtálcům i moderním lidem a s nimi se tehdejší moderní člověk křížil.

  • Toto bylo hlavní překvapení. Kde se vzaly Denisova? Ne v jihovýchodní Asii. Slovo má Vladimír Sládek.

Ostatní také poslouchají