Laboratoř

Tempo mutací je u člověka pomalejší než u lidoopů

Laboratoř

Tempo mutací je u člověka pomalejší než u lidoopů
Neandrtálci v jeskyni

Plus

Vědci z dánských univerzit v Aarhusu a v Kodani zjistili, že tempo, s jakým vznikají mutace u člověka, je pomalejší než u našich nejbližších příbuzných, lidoopů. U šimpanzů, goril nebo orangutanů našli za rok o třetinu víc mutací než u lidí. To by mohlo změnit odhad načasování doby, kdy se lidská evoluční větev oddělila od šimpanzů. (repríza)

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co má život na Zemi společné s hvězdami? Co spatřili věci, když pozorovali buňky ve stresu? A co plyne ze zjištění, že mutuje pomaleji než naši nejbližší příbuzní lidoopi? Tomu věnujeme dnešní pořad vědců a herců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková. Laboratoř.

  • Mé pozvání přijal i tentokrát Jan Konvalinka, především biochemik. Vítejte. Dobrý den. Viktor Žárský, buněčný biolog. Dobrý den. A Lukáš Burian, herec a režisér. Dobrý den. A strop. Biologové a astrofyzikové z několika evropských zemí a Spojených států hledali v Kosovu materiál, který by mohl přispět k pátrání po původu života na Zemi. Soustředili se na oblasti vesmíru, kde to vypadá podobně jako při vzniku naší sluneční soustavy a mezi nově vznikajícími hvězdami obklopenými prachem a plyny našli organickou molekulu zvanou kdy kolony thriller, která ho zřejmě byla na zemi ještě před nástupem života. Vědci soudí, že mohla posloužit jako základ adeninu jedné z bází DNA a na které stojí dědičnost naše i všech dalších živých organismů na planetě. Tak to je dobré. My jsme utvoření z hvězd. Básníci vědí dávno. A co o tom vědí vědci? Nebo čím vás zaujal tento článek? Slovo na úvod má Jan Konvalinka.

  • Mě na tom hlavně zaujal ten název, co má život na Zemi společného s hvězdami, protože o postoji ti, že všechno vlastně před vznikem hvězd tady na tomto vesmíru existoval jenom vodík a možná helium a všechny ostatní prvky vznikly uvnitř hvězd a dokonce při výbuchu supernov. To fakt jsme tvořeni tvoření hvězdami. No a to už je ve hvězdách. Jak se určil pomocí spektroskopie, že jsou z organické molekuly. Toto je kolony Cyril, což je takový hit Roxy aceton i trio, což je i pro herce a režiséra bezpochyby mnohem přijatelnějším. Slovní já tedy vidím, jak pan Burian kývají. Nepochybně úplně vidí tu projdou vazbu mezi tím hnutím uhlíkem a dusíkem a mít před sebou. Ano. Tak. Tak, tak. Tak to je molekula pořád ještě hodně jednoduchá, ale už je to organická molekula. A já bych si umí, možná i režisér, herec si umí představit, jak z této molekuly vznikne nukleové báze, která je základem DNA. Většina vědců když zestárne, tak začne studovat z nich života, protože je třeba říci, že my vůbec nemáme šajn, jak vznikl život. To je je třeba hodně nahlas říct mi to fakt nevíme. My máme představu o tom, jak si život vyvíjel. Evoluční teorie je docela dobře propracovaná a ne na vznik života. Nemáme zatím ani hypotézu. Buď to se mnou možná nebude. Souhlasím. Souhlasím.