Laboratoř

Plastový odpad přispívá k odolnosti bakterií vůči antibiotikům, varují vědci

Laboratoř

Plastový odpad přispívá k odolnosti bakterií vůči antibiotikům, varují vědci
Plastový odpad (ilustrační foto)

Plus

Obyčejná plastová krabička z restaurace se může stát oblíbeným sídlem mikrobů. Bakterie si v rozkládajícím se plastu snadněji vyměňují genetický materiál a stávají se tak odolnějšími vůči antibiotikům. Článek na toto téma vyšel v odborném časopise Journal of Hazardous Materials, 2021.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Naši fyzickou aktivitu ovlivňují emise. Jak proč polystyren přispívá k odolnosti bakterií vůči antibiotikům a jak budeme moci v budoucnu spravovat srdce, svaly nebo třeba hlasivky. To jsou tři náměty, kterým se budeme věnovat v dnešní debatě vědců a hercům. U mikrofonu je Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Mé pozvání do debaty dnes přijali Petra Inemanová, která se věnuje zejména chemii. Dobrý den. Dobrý den. František Vyskočil, neurofyziolog. Dobrý den. A Petr Vacek, herec, který se dlouhodobě věnuje environmentální problematice. Vítejte. Krásný den. Pokud běháme nebo cvičíme v místech s velkým znečištěním ovzduší, oslabuje to blahodárný účinek fyzické aktivity na náš mozek. Američtí neurologové, kteří přišli s takovým výsledkem studie, o které budeme mluvit, zdůrazňují, že nechtěli lidi od pohybu odradit, ale připomínají, že tedy vliv toho špatného ovzduší jakoby nám ubral půl roku života. Naopak pohyb působí, jako bychom o tři roky omládli. To byla velká studie 8600 lidí. Zdrojem byla velká databáze. Jaký by obec. Takže seriózní studie zajímavá, výsostné téma pro neurofyziologa. Myslím, aby se ujal slova na úvod. Pane profesore, takže čím je pro vás tato informace, že vlastně emise výrazně ovlivňují naši fyzickou aktivitu?

Ostatní také poslouchají