Laboratoř

Modrá, nebo zelená? Kolem 3800 jezer na světě může podle vědců změnit barvu

Laboratoř

Modrá, nebo zelená? Kolem 3800 jezer na světě může podle vědců změnit barvu
Seebensee, Rakousko

Plus

Badatelé z Dallasu prostudovali satelitní snímky více než 85 tisíc jezer na planetě. Odhadují, že pokud globální teploty narostou o další 3 stupně Celsia, kolem 3800 jezer na světě by mohlo ztratit modrou barvu. Článek o tom vyšel v časopise Geophysical Research Letters.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte v pořadu vědců a herců. Dnes budeme debatovat o tom, proč některá jezera přestávají být modrá, jak ryby zvládají vysoký tlak nejhlubším oceánu a jaké příčiny a důsledky má úbytek kyslíku v mořích? Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Tentokrát mé pozvání do pořadu přijali hydrobiolog Adam Petrusek. Dobrý den. Biochemik Marek sebe celer. Dobrý den. A spoluúčinkuje herečka Kamila Špráchalová a také pedagožka. Dobrý den. Vítám vás všechny. Čím větší hloubka v moři, tak tím těžší podmínky pro život. To znamená badatele Zico přišli na to, jak se ryby v nejhlubších místech Pacifiku vyrovnávají s obrovským tlakem, kterému jsou vystaveny. V jejich buňkách našli molekulu, která rybí těla před vysokým tlakem chránit. Čím hlouběji ryby žijí, tím je jí více. Díky ní zkrátka drží lépe pohromadě vodíkové vazby v molekulách vody. Ono to zní vlastně jako nic tak velkého se neděje. Osm a půl km třeba do hloubky. Ale to je už tak obrovská hloubka, že se tam rybám těžko. Že Adam Petrusek otevírá naši debatu.