Laboratoř
Modrá, nebo zelená? Kolem 3800 jezer na světě může podle vědců změnit barvu
Laboratoř

Plus
Badatelé z Dallasu prostudovali satelitní snímky více než 85 tisíc jezer na planetě. Odhadují, že pokud globální teploty narostou o další 3 stupně Celsia, kolem 3800 jezer na světě by mohlo ztratit modrou barvu. Článek o tom vyšel v časopise Geophysical Research Letters.
Martina Mašková
Přepis epizody
-
Vítejte v pořadu vědců a herců. Dnes budeme debatovat o tom, proč některá jezera přestávají být modrá, jak ryby zvládají vysoký tlak nejhlubším oceánu a jaké příčiny a důsledky má úbytek kyslíku v mořích? Dobrý poslech přeje Martina Mašková.
-
Laboratoř.
-
Tentokrát mé pozvání do pořadu přijali hydrobiolog Adam Petrusek. Dobrý den. Biochemik Marek sebe celer. Dobrý den. A spoluúčinkuje herečka Kamila Špráchalová a také pedagožka. Dobrý den. Vítám vás všechny. Čím větší hloubka v moři, tak tím těžší podmínky pro život. To znamená badatele Zico přišli na to, jak se ryby v nejhlubších místech Pacifiku vyrovnávají s obrovským tlakem, kterému jsou vystaveny. V jejich buňkách našli molekulu, která rybí těla před vysokým tlakem chránit. Čím hlouběji ryby žijí, tím je jí více. Díky ní zkrátka drží lépe pohromadě vodíkové vazby v molekulách vody. Ono to zní vlastně jako nic tak velkého se neděje. Osm a půl km třeba do hloubky. Ale to je už tak obrovská hloubka, že se tam rybám těžko. Že Adam Petrusek otevírá naši debatu.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Mravenčí královny žijí mnohem déle než dělnice. Roli v tom hraje inzulín
Laboratoř
-
Létající lupiči na skládkách odpadu, tajemná švartna, fosilie z prvohor a nové metody paleontologie
Planetárium
-
Meteor o pádu do černé díry, lovu netopýrů a superženě z laboratoře
Meteor
-
Amerikanistka: Po víc než staletí násilné asimilace se původní obyvatelstvo Severní Ameriky zotavuje
Studio Leonardo
-
Pevné a lehké kosti, účinnější svaly a plíce, bleskurychlý mozek, chválí létající ptactvo biolog
Leonardo Plus
-
Expedice do světa veganů a vegetariánů
Expedice