Laboratoř

Láska prochází žaludkem, potvrzují vědci. Ženy a muži sdíleli spíš hlízy než maso

Laboratoř

Láska prochází žaludkem, potvrzují vědci. Ženy a muži sdíleli spíš hlízy než maso
Restaurace, schůzka, rande, večeře. Ilustrační foto

Plus

Badatelé z Toulouse a Minnesoty testovali na primátech úroveň párové spolupráce mezi lovci a sběrači. Ta mohla v pravěku přispět k úspěchu lidského druhu. Muži chránili ženy při sběru výživnější potravy, o kterou se pak navzájem dělili.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak bystří jsou společenští primáti? Co všechno můžou odhalit geny primátů a jak se lidé anebo primáti dělily případně dodnes dělí o jídlo. To jsou tři náměty, které jsem vybrala z odborných časopisů pro dnešní debatu. Příjemný poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • A protože budeme mluvit o primátech, tak mým hostem dnes je klimatoložka Klára Petrželková. Dobrý den. Dobrý den. Vítám Miloše Anděry, který je odborník na savce. Dobrý den. A také autor českého názvosloví savců. Vítejte. Petr Bambousek je fotograf živé přírody. Dobrý den. Dobrý den. Britští vědci zkoumali na třech různých druzích makaků vztah mezi společenskosti kognitivními schopnostmi. Zjistili, že čím víc spolu primáti navzájem komunikovaly, vycházely, čím byly společenštější, tím lépe plnili úkoly, které jim badatelé dali. Makakové Tomka íránští ten název konkrétního druhu prokázaly vyšší míru sebeovládání než makaka. Jsem šli. Známější druh tohoto primáta, který bývá častým předmětem mnoha studií, a tak byli úspěšnější. Výzkumu se účastnilo 66 makaků. Tak to je velmi zajímavý experiment. Já bych se, pokud se obrátit na vládu Petrželkovou, aby řekla, co by považovala za důležité z ní vytáhnout.

Ostatní také poslouchají