Laboratoř

Jen doplněk stravy, nebo elixír života? Taurin přispívá k pomalejšímu stárnutí

Laboratoř

Jen doplněk stravy, nebo elixír života? Taurin přispívá k pomalejšímu stárnutí
stáří (ilustrační foto)

Plus

Taurin, látka kterou si přirozeně vyrábí naše tělo a patří k oblíbeným potravinovým doplňkům, prokazatelně zpomalila stárnutí u pokusných háďátek, myší i makaků. „Efekt byl překvapivě významný,“ potvrzuje biochemička Klára Hlouchová.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak vědci pokročili v pátrání po elixíru života? Proč mají bakterie skoro ve všech prostředích odolné geny a k čemu se můžou v praxi hodit umělé molekuly? To jsou tři náměty, kterým se budeme věnovat v dnešním pořadu vědců a herců. U mikrofonu je Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • A ve studiu k debatě dnes přišli Klára Kolouchová, která je biochemička. Dobrý den. Dobrý den. Jan Černý biolog. Dobrý den. Andrea Černá, herečka. Dobrý den. Vítám vás všechny. Už dávno alchymisté hledali elixír života. Badatelé z Kolumbijské univerzity v New Yorku a z dalších pracovišť teď ukázali na molekulu, která může být přinejmenším kandidátem na něj taurin, tak se jmenuje. Ta molekula je látka, kterou si přirozeně vyrábí naše tělo a je součástí řady potravin. V tomto pokusu prokazatelně zpomalovala stárnutí u pokusných háďátek myší i makaků a třeba délku dožití myší středního věku protáhla asi o 12 %. Abychom nezpůsobili fronty žadatelů o taurin před naším studiem, tak potřebuji od vědců úvodní zarámování této záležitosti. Tak co je to ten zázračný taurin? Jan Černý. Uvedete to téma?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají