Laboratoř

Houby drží v podzemí až třetinu ročního objemu světových emisí. Uhlík teče jejich vlákny jako potrubím

Laboratoř

Houby drží v podzemí až třetinu ročního objemu světových emisí. Uhlík teče jejich vlákny jako potrubím
Houby, ilustrační foto

Plus

Houby spojené s kořeny stromů dokážou vázat až třetinu emisí vzniklých spalováním fosilních paliv na světě za rok. Spočítal to mezinárodní tým vědců v čele s univerzitou v britském Sheffieldu. Sítí houbových vláken za rok projde kolem 13 gigatun uhlíku.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte v pořadu vědců a herců. Tentokrát probereme, jak si pomáhají orchideje a octomilky, proč houby ukládají až třetinu emisí na světě a jak může stavebnictví využít odolnosti houbových vláken proti požáru? Příjemný poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Je to s námi Jan Borovička, který je mykolog a geochemik. Dobrý den. Dobrý den. Petr Kohout, který je pod ní biolog a ekolog. Dobrý den. A Andrea Černá, herečka, která patří ke stálým hostům naší debaty. Vítejte. Dobrý den. Biologové z japonské univerzity koberec přišli na první známý případ, kdy orchidej dovolí hmyzu, který opyluje, klást do jejich květů vajíčka. Orchideje totiž většinou hmyz balamutí. Předstírají, že jsou k jídlu, ale na oplátku za opylení nenabídl nic. Daný druh orchideje a octomilka mají společné to, že se živí houbami. Ta rostlina dokonce o ní jako houba, čímž octomilky láká. Sluší se mi sem na úvod připomenout vztah hub a hmyzu. Jaký je? Je vlídný a vřelý? Nebo naopak? Tam se Jana Borovičky.

Ostatní také poslouchají