Laboratoř

Genetičtí inženýři přišli s novou protivirovou léčbou, vybírají „šampiony“ mezi protilátkami

Laboratoř

Genetičtí inženýři přišli s novou protivirovou léčbou, vybírají „šampiony“ mezi protilátkami
Laboratorní myš (ilustrační foto)

Plus

Imunologové ze Seattlu vyzkoušeli na myších nový způsob obrany před některými smrtelně nebezpečnými viry. Geneticky upravili imunitní B buňky myší, aby je přiměli vyrábět nejlepší protilátky proti RSV viru, původci vážného plicního onemocnění kojenců nebo batolat.

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Proč se vyplatí jíst brokolici? Jak zbrojí bakterie, když se chystají k infekci? Jak chtějí genetičtí inženýři porazit některé nebezpečné viry? To jsou náměty dnešního pořadu, do kterého zvu věc a herce. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Ve studiu dnes mám biochemika Jana Konvalinku. Dobrý den. Infektolog a ty odborníka na infekční nemoci, lékaře Ladislava Machalu. Dobrý den. A jejich kolegyní v debatě bude dnes herečka Kamila Špráchalová. Dobrý poslech. První téma se vztahuje k zelenině. Brokolice a další. Brukvovitá zelenina, kapusta, květák nebo zelí bývají běžnou součástí našich jídelníčků. Odborníci na výzkum rakoviny z Bostonu nové studii doložili, jak můžou pomáhat proti rakovině. S pomocí účinné látky z brokolice se jim u laboratorních myší podařilo zabránit výrobě enzymu, který podporuje růst většiny nádorů u člověka. Chtějí vyzkoušet, jestli se takto podaří udržet pod kontrolou existující nádory, anebo dokonce vyrábět nová léčiva na bázi účinné látky, která ten protinádorový efekt u myší obnovila. Naši posluchači možná už se zajímají o to, co je to za látku. Tak biochemik dostane slovo na úvod. Ono je to hrozně zajímavý příběh, tedy komplikovaný, ale je to velmi častá věc molekulární biologii. Tam totiž velmi často ty ty děje, které jsou našich buňkách, jsou tak složité, že musí být velmi přesně regulované. Třeba buněčné dělení je hrozně důležitý proces, který potřebujeme, aby, aby embryo mohlo růst a virus člověka. Ale taky když se zvrhne to buněčné dělení, tak tak vzniká nádor. A proto musíme mít látky, které regulují buněčné dělení. Musí mít látky, které blokují to buněčné dělení. Musí mít látky, tedy blokují blokátory a aktivují ty aktivátory. A to je přesně příběh toho dnešního objevu. Tam je totiž zajímavá molekula, které si říkáme v EP jedna, která označuje jinou molekulu, která si říká ten, která hlídá maličké rostoucí. Nádor je, aby se nerozrostly, by si udrželi pod kontrolou. A ten systém spočívá v tom, že oni našli v brokolici látku, která blokuje ten blokátor, který blokuje ten lokátor toho růst.

Ostatní také poslouchají