Leonardo Plus

Viroložka Tachezy: Plošnou vakcinaci očekávám v létě, pomůže zvládnout těžký průběh. Koronavirus už nezmizí

Leonardo Plus

Viroložka Tachezy: Plošnou vakcinaci očekávám v létě, pomůže zvládnout těžký průběh. Koronavirus už nezmizí
Ruth Tachezy, viroložka

Plus

Vědci celého světa stále hledají nejbezpečnější látku, která by posloužila jako vakcína proti novému koronaviru SARS-CoV-2. „Ve chvíli, kdy bude vakcína komerčně dostupná, bude její testování tak rozsáhlé, že bude jednoznačně bezpečná,“ říká v pořadu Leonardo Plus viroložka Ruth Tachezy, vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie Univerzity Karlovy.
Eva Kézrová, Ondřej Čihák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Na vakcínu proti COVIDu jsme vyčlenili 150 milionů korun. První dávky přijdou koncem roku, a to stanoví lidé z rizikových skupin. Sebevědomě představují naši politici své plány s vakcínou, která dosud neexistuje. Zatímco vědce z celého světa stále hledají nejbezpečnější očkovací látku, některé týmy jsou už hodně daleko, ale skutečně může být do Vánoc hotová bezpečná vakcína na koronavirus, který jsme před rokem ještě neznali. Běžně je vývoj nové látky záležitostí několika let. Jak je tedy možné, že tentokrát jde spíše o měsíce? I na to se budu ptát viroložky Ruth Tachezy. Příjemný poslech přeje Eva Kézrová.

  • Leonardo plus.

  • Vedoucí katedry genetiky a mikrobiologie Univerzity Karlovy, která pracuje v oddělení experimentální virologie Ústavu hematologie a krevní transfuze, kde vede Národní referenční laboratoř pro papillomaviry a zároveň má svou výzkumnou skupinu v Biocevu, což je společné pracoviště Akademie věd a Univerzity Karlovy, kde v současné době také koordinuje testování komerčních vzorků na koronavirus. Tak toto všechno je doktorka Ruth Tachezy. Já jsem velice ráda, že jste si v tom nabitém programu našla čas pro naše vysílání. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají