Laboratoř

Barevným ptákům častěji hrozí vyhynutí, zjistili vědci

Laboratoř

Barevným ptákům častěji hrozí vyhynutí, zjistili vědci
Šedý papoušek

Plus

Krása může být pro ptáky přítěž. Pěvcům, kteří mají výrazné nebo unikátní zbarvení, častěji hrozí vyhynutí než ostatním. A častěji se s nimi obchoduje. Plyne to ze studie na téměř 500 ptačích, převážně tropických druhů.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Skutečně vítejte v pořadu vědců a herců, tentokrát ve speciálním pořadu v kampusu Hybernská. Je týden Akademie věd a zároveň jsme v krásných prostorách Univerzity Karlovy, takže to je příležitost k tomu, abychom to dnešní laboratoř věnovali prostředí, kde může být věda také doma. Co dělají? Tak když doma nejsou, jsou vlaštovky, kukačky, rákosníci a další ptáci opravdu naši, když půlku života tráví na jiném kontinentě. A co jsme se dozvěděli o migrující ptáci z nejnovějších studií? To probereme v té naší diskusi. Příjemný poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • A já mám teď tu milou příležitost přivítat naše hosty. Máme tu dva přírodovědce, kteří bádají nejenom v ČR, ale také pravidelně a velmi často jezdí do Afriky. Vítám Ondřeje Sedláčka. Dobrý den. Věnuje se ochraně přírody nejširším slova smyslu, ochraně fauny. Především. David Hořák je rovněž tohoto oboru ekolog, zoolog, ornitolog z téže fakulty. Dobrý den.

Ostatní také poslouchají