Laboratoř

Americká sýkora si dokáže zapamatovat tisíce spíží, kde si schovala semena

Laboratoř

Americká sýkora si dokáže zapamatovat tisíce spíží, kde si schovala semena
Sýkora černohlavá

Plus

Sýkora černohlavá, známá z amerického kontinentu, si v zimě ukládá do různých spíží až 5000 kousků semen denně. V zájmu přežití přitom musí vědět, kam je dala. Badatelé z Kolumbijské univerzity upozorňují, že mozek ptáků, kteří si takto ukládají rostlinné zásoby, bývá dočasně větší než u ptáků podobné velikosti s jiným potravním chováním.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak spižíren si dokáže zapamatovat Sýkora, co pomáhá ptákům vyhnout se větrným elektrárnám a jak se kolibřík chrání před chladem? To jsou tři náměty pořadu vědců a herců. U mikrofonu je Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • A kdo jsou mí dnešní hosté? Tereza Petrusková je ornitoložka. Dobrý den. Dobrý den. Kateřina sám je terénní bioložka a ekoložka také se zaměřením na ornitologii. Mimo jiné. Dobrý den. Jdeme. A vítám také Otakara Brouska, našeho stálého hosta.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají