Jak to bylo doopravdy

Habsburkové sice Karla IV. nepřipravili o náhrobek, ale o jeho přání. Chtěl být co nejblíž modlitbám, říká historička

Jak to bylo doopravdy

Habsburkové sice Karla IV. nepřipravili o náhrobek, ale o jeho přání. Chtěl být co nejblíž modlitbám, říká historička
Karel IV.

Plus

Ostatky císaře Karla IV. byly po jeho smrti v roce 1378 uloženy v budované Katedrále sv. Víta. Náhrobek se ale nedochoval. Měli v tom prsty Habsburkové? Konec života je velmi citlivou záležitostí, dnes už není tak výrazně spojen se spiritualitou. Zásadní to ale bylo pro naše předky – stejně jako smuteční obřad nebo místo posledního odpočinku.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historička Eva Doležalová
Hrají: Svatopluk Schuller, Jan Vondráček, Zdeněk Maryška a Jan Teplý
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Když zemřel, bylo mu 62 let, necítil se zdráv, ale ani starý. Smrt k němu přišla nečekaně v podobě zápalu plic, který byl důsledkem úrazu pádu z koně.

  • Tak popisuje 29. listopad roku 1378, kdy umírá císař Karel IV. publicista Pavel Kosatík v knize České okamžiky a pokračuje císařovo tělo nabalzamovali a oblečené do mnišského hábitu, jak jsi mrtvý přál, na 11 dnů vystavili v královském paláci na Pražském hradě obklopené českými korunovačními klenoty a ostatky svatých. Pak přišly smuteční obřady, které zabraly šest dní. Průvod s Karlovým tělem prošel po Královské cestě z Hradu na Staroměstské náměstí, dál na Vyšehrad a potom zpět. Šlo v něm na 7000 lidí, hlavně šlechticů, ale nechyběl nikdo, kdo měl v Čechách vlivné postavení. Vlastní pohřební obřad pak proběhl ve svatovítské katedrále v kryptě této katedrály byl také Karel IV. pohřben. Otázkou tématem dnešního, jak to bylo doopravdy, je, nepřipravil Habsburků otce vlasti o místo posledního odpočinku. Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Při pohřební řeči byl císař poprvé nazván Otcem vlasti. Odpovídalo tomu také místo uložení jeho ostatků. Otázka pro hosta pořadu, historičku doktorku Evu Doležalovou.

  • Titul Otec vlasti Pater Patrie patřil původně římským konzulům a také později římským císařům. V tomto ohledu mu titul přesně patřil a místo jeho posledního odpočinku bylo Karlem čtvrtým vybráno záměrně na nejdůstojnějším místě Prahy, celého českého království, totiž v právě budované katedrále svatého Víta.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají