Jak to bylo doopravdy

Do Československa se díla zakázaných autorů pašovala. Estébáci se tak snažili infiltrovat a škodit, říká badatel

Jak to bylo doopravdy

Do Československa se díla zakázaných autorů pašovala. Estébáci se tak snažili infiltrovat a škodit, říká badatel
Z bývalé budovy StB se na ulici vychází temnou chodbou

Plus

Pohledem člověka 21. století je k neuvěření, že v éře socialistického Československa existovaly rozsáhlé soubory zakázaných autorů, ale také knih a tiskovin. „Pašování začalo počátkem 50. let tzv. balónovými akcemi, kdy sem byly ze Západu posílány letáky a drobné brožurky. Od roku 1956 americká zpravodajská služba začala financovat knižní projekt, kde vycházely i knihy, a to včetně revue Svědectví,“ popisuje badatel Radek Schovánek v pořadu Jak to bylo doopravdy.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: badatel Radek Schovánek
Hrají: Daniel Bambas, Martin Zahálka, Lukáš Hlavice, Adéla Kubačáková
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš
Natočeno: premiéra

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak to bylo doopravdy?

  • Zjišťovat, dokumentovat a následně likvidovat distribuční kanály spojení do ČSSR a kapitalistické ciziny. V této souvislosti k upřesňovat mechanismus fungování kanálů a zapojení jednotlivých osob.

  • Tak zněl strohý zápis textu nazvaném rozpracování hlavních úkolů ročního plánu 10. správy Sboru národní bezpečnosti na rok 1987. Jeho cíl byl jasný zamezit dovozu exilové literatury do komunistického Československa. Otázkou, tématem dnešního, jak to bylo doopravdy je. Na dovozu exilové literatury se nepodíleli agenti StB. Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. My jsme se v úvodním citátem z Archivu bezpečnostních složek ocitli ve druhé polovině 80. let. Ale snaha dostat do Československa do země za železnou oponou knihy a tiskoviny ze zakázané, se datuje mnohem dříve. Kdy to celé začalo? Otázka pro hosta pořadu, badatele Radka Schovánka.

Více z pořadu