Jak to bylo doopravdy

Zákon na ochranu lidově demokratické republiky se stal gilotinou, míní historik Tůma

Jak to bylo doopravdy

Zákon na ochranu lidově demokratické republiky se stal gilotinou, míní historik Tůma
Gilotina

Plus

Zákon č. 231/1948 Sb. na ochranu lidově demokratické republiky vlastně symbolizuje komunistické Československo. Na jeho podkladu byly odsouzeny tisíce lidí, další dostávali tresty smrti. A přitom to měl být zákon, který měl „jen“ chránit stát.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historik Oldřich Tůma
Hrají: Ondřej Brousek, Jan Vlasák, Michal Zelenka, Kajetán Písařovic, Igor Bareš
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš
Natočeno: premiéra

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak to bylo doopravdy?

  • Doporučuji trochu rozložit K2 131, protože to jsou živly, které chtějí vše rozbít. Možná, že by se nám podařilo tuto organizaci ochromit a všechny poctivé lidi izolovat od lidí, kteří si tam hrají na jejich reprezentanty, a přitom reprezentanty nikdy být nemohou, poněvadž jsou to lidé nedobří.

  • Řekl komunista Jan Piller na schůzi předsednictva ústředního výboru Komunistické strany Československa 27. května 1968. Otázkou, tématem dnešního, jak to bylo doopravdy, je. Zákon na ochranu republiky se nestal pomyslným bičem. Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Co byla ona organizace K2 131, kterou soudruh Piller doporučoval rozložit? Otázka pro hosta pořadu, historika Dr. Oldřicha Tůmu.

Více z pořadu