Jak to bylo doopravdy

Byl král Jiří z Poděbrad vrah? Historici ho sice už očistili, ale pomluva přetrvává dál, míní historička

Jak to bylo doopravdy

Byl král Jiří z Poděbrad vrah? Historici ho sice už očistili, ale pomluva přetrvává dál, míní historička
Alfons Mucha: Jiří z Poděbrad

Plus

Jiří z Poděbrad (1420–1471) patří k výrazným osobnostem naší historie. Panovníkem byl ve velmi nelehké době, navíc nepatřil mezi královské potomky. Jeho vládnutí je hodnoceno s obdivem, a to i s pohledem na aktivity přesahující hranice. Kaňkou na jeho životním příběhu je osočení z vraždy, respektive královraždy.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historička Eva Doležalová
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Žil Libyi král Ladislav, zmíralo by království. Hájím se zajisté před svým svědomím, to ne před svým svědomím. Bylo to, vzpomíná misi dobře. V době, kdy jsem ve Vratislavi projednával návštěvu krále Ladislava, jeho královské a mladistvé reje po nevěstincích. Tenkrát měl ještě Ladislav štěstí. Nepodařilo se nám to tam ve Vratislavi s nějakou nemocí, co lze chytit u žen.

  • A tak jsem to s ním později musel řešit jinak.

  • Tak měl promlouvat Jiří z Poděbrad, nazývaný také husitský král dle Václava Erbena. Právě ten je autorem fiktivního životopisu nazvaného paměti českého krále Jiřího z Poděbrad. Otázkou tématem dnešního, jak to bylo doopravdy je, byl český král Jiří z Poděbrad vrahem? Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. My jsme slyšeli v té fiktivní Královi a zpovědi, že to s ním tím byl myšlen král Ladislav. Pohrobek musel později řešit jinak. Právě tak promlouval Jiří z Poděbrad. Co tím mohlo nebo mělo být myšleno? Otázka pro hosta pořadu, historičku.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají