Ex libris

Jakou moc má geografie v 21. století? Tim Marshall nastiňuje, kde očekávat konflikty, přírodní krize i nové výzvy

Ex libris

Jakou moc má geografie v 21. století? Tim Marshall nastiňuje, kde očekávat konflikty, přírodní krize i nové výzvy
Historická mapa s kompasem

Plus

Dokážeme předjímat, co nám obyvatelům planety přinese blízká i vzdálená budoucnost? Možná, po přečtení knihy Moc geografie v 21. století pochopíme, proč se Tim Marshall pozastavuje u vytipovaných regionů.
Lenka Kopecká

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co přinese blízká i vzdálená budoucnost dynamicky se proměňující mu světu a dokážeme předvídat? Podle Tima Martial a autora knihy moc geografie ve 20. století. Hlavní roli hraje právě geografie, která určuje možnosti jednotlivých kontinentů. Příběh každé země podle autora začíná u její polohy, sousedů i přírodních zdrojů. Je pak na obyvatelích a vládnoucích silách, jak se k tomu postaví. Geografické a geopolitické faktory mají vliv na formování států v globální politiku i krize. Žijeme ve světě ekonomických transakcí a sociálních sítí, které formují společnosti. Globalizace, historické souvislosti a klima jednotlivých kontinentů jsou témata, která autor považuje za velmi důležitá. Příjemný poslech vám přeje Lenka Kopecká.

  • Exlibris.

  • Život v Austrálii má řadu úskalí. Pro začátek připomeňme, že od zrodu ostrovního kontinentu až do příchodu prvních lidí asi před 60000 lety uběhlo tolik času, že se tu stihla vyvinout zcela jedinečná fauna. Ještě zapeklitější oříšek představuje krajina a podnebí. Terén se stává zejména z rozlehlých rovinatých vyprahlých plání, přičemž pouze šest % leží výše než 600 m nad mořem. Kontinent jako celek se vyznačuje poměrně pestrým klimatem i polohopis m, jenže drtivou většinu zabírá vesměs neobyvatelné území známé jako pustina, na které připadá přibližně 70 % celé Austrálie. O tom, co a kde mohou lidé dělat, zde už 1000 let rozhoduje geografie. Osídlené oblasti začínají u Brisbane, tedy zhruba v polovině východního okraje pevniny a tvoří jakýsi půlměsíc, který se přes Sydney, Canberru a Melbourne vine až k Adelheid na jižním pobřeží. Není přitom náhoda, že polovina Australanů obývá pouhá tři města Sydney, Melbourne a Brisbane. Většina australských řek na část roku vysychá, takže se rozvoj země nikdy nemohl opírat o vodní dopravu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají