Ex libris

Robert Oppenheimer jako Americký Prométheus. Pro „otce atomové bomby“ byl jeho úspěch spíš noční můrou

Ex libris

Robert Oppenheimer jako Americký Prométheus. Pro „otce atomové bomby“ byl jeho úspěch spíš noční můrou
J. Robert Oppenheimer

Plus

Málokdo ovlivnil světové dějiny takovým způsobem jako americký fyzik J. Robert Oppenheimer, který žil v letech 1904 až 1967. Byl to totiž právě tento hloubavý a soucitný člověk, kdo se stal „otcem atomové bomby“, nejničivější zbraně, jaká kdy byla vyrobena. Ač byl Oppenheimer po nějakou dobu oslavován jako americký hrdina, jeho osud byl spíše tragický.
Milan Mundier

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Prométheus ukradl oheň a dal ho člověku. Když to ale zjistil, nařídil Faistovi, aby přikoval Prométheovi tělo k hoře Kavkaz. Prométheus tam zůstal upoután mnoho let. Každý den se na něj snášel orel a rval mu játra, která v noci zase dorůstala.

  • Napsal ve druhém století před naším letopočtem starořecký filozof Apollo dorost. Za amerického pro metro je nyní označován slavný fyzik Robert Oppenheimer, otec atomové bomby. V roce 2002 se čtyři uplyne 120 let od narození tohoto výjimečného věc a komplikovaného člověka. Pro jeho pohnutých životních osudech pojednává rozsáhlá biografie a je brzda a Martina Červená Oppenheimer americký Prométheus. Vyšlo v roce 2023 v nakladatelství universum v překladu Marcely nejedlé. Příjemný poslech od mikrofonu vám přeje Milan Mundi. JAR exlibris.

  • V.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají