Ex libris

Španělská občanská i druhá světová válka ve vzpomínkách Arthura Koestlera. Z podobenství se současností mrazí

Ex libris

Španělská občanská i druhá světová válka ve vzpomínkách Arthura Koestlera. Z podobenství se současností mrazí
Fotografie z průběhu Mnichovských jednání. Zleva vpředu: Neville Chamberlain (Velká Británie), Édouard Daladier (Francie), Adolf Hitler (Německo) a Benito Mussolini (Itálie)

Plus

Vloni vydalo nakladatelství Academia v edici Paměť v těsném sledu za sebou dvě knihy Arthura Koestlera, novináře a spisovatele s komplikovaným rodokmenem a životním osudem. První je Španělský testament o občanské válce ve Španělsku a ta druhá Bahno společnosti, kde autor popisuje svůj útěk z obsazované Francie v roce 1940 a také komentuje postoje evropských politiků a především socialistů a komunistů, kteří s Německem stále chtěli mír a dostali válku.
Ľubomír Smatana

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V roce 2023 vydalo nakladatelství akademie a v edici paměť v těsném sledu za sebou dvě knihy Arthura Kellera španělský testament o občanské válce ve Španělsku, kterou prožil jako novinář na vlastní kůži a v bahno společnosti, kde popisuje svůj útěk z obsazované Francie v roce 940. A také komentuje postoj evropských politiků, kteří s Německem stále chtěli mír a dostali válku. Analogie se současnou válkou Ruska proti Ukrajině a postoji evropských politiků je natolik zřejmá, že jsem se rozhodl poněkud nezvykle připomenout v pořadu exlibris obě knihy najednou. Příjemný poslech přeje Lubomír Smatana.

  • Exlibris.

  • Občanská válka ve Španělsku vypukla ve 30. letech minulého století a Artur Kastler, novinář a spisovatel s komplikovaným rodokmenem a životním osudem byl jejím svědkem. Kromě toho byl také sionistou, komunistou, odsouzencem na smrt, politickým uprchlíkem, vojákem, odpůrcem trestu smrti a zastáncem eutanázie. Narodil se v roce 905 v židovské rodině v Budapešti. Mimochodem jeho matka byla dcerou rabína z Prahy. Jako novinář působil v Palestině, v Sovětském svazu, v mnoha evropských zemích a dokonce se v roce 930 zúčastnil na palubě vzducholodi krátce plyn polární expedice. Postupem času se stal jedním z nejvlivnějších novinářů své doby. Jeho tehdejší texty o válce jsou tak současné, až z toho mrazí. V této rozjitřené době docela ideální důvod, proč se do četby Arthura Kellera pustit.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají