Ex libris

Jsem Giorgia. Co o svých myšlenkách a kořenech píše sama italská premiérka Meloniová?

Ex libris

Jsem Giorgia. Co o svých myšlenkách a kořenech píše sama italská premiérka Meloniová?
Italská premiérka Giorgia Meloniová na tiskové konferenci na konci roku v Římě

Plus

Když se podíváme na situaci ve velkých zemích Evropy, můžeme jednoznačně říct – žádný premiér nebo prezident nemá tak pevné postavení jako italská premiérka Giorgia Meloniová.
Ondřej Houska

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Když se podíváme na situaci ve velkých zemích Evropy, můžeme jednoznačně říct žádný premiér nebo prezident nemá tak pevné postavení jako italská premiérka Giorgia Meloniová. Vláda v Německu je velmi nepopulární. Britští vládnoucí konzervativci v průzkumech dramaticky zaostávají za opozicí. Francouzský prezident Emmanuel Macron vykonává druhý mandát a znovu už kandidovat nemůže. Ale Meloniová, pokud se nálady voličů zásadně nezmění, může u moci být ještě řadu let. Její strana v průzkumech nemá konkurenci. Kdo je Giorgia Meloniová? Jakou cestu urazila od doby, kdy jako náctiletý vstoupila do mládežnické organizace italských neofašistů. Podívejme se, co o tom píše sama Meloniová ve své knize, která poprvé vyšla v roce 2021 a od té doby je v Itálii vydávána neustále v jiném jazyce. Zatím nevyšla a v češtině její název znamená jsem George a mé kořeny. Mé myšlenky. V následujícím pořadu je pro české posluchače poodhalí Ondřej Houska.

  • Exlibris.

  • Má matka byla tvrdohlavá žena se svobodomyslným duchem, a přesto je téměř přesvědčili, že v její situaci nemá smysl přivádět na svět další dítě. Pamatuji si, když se mi s tím svěřila, a stejně tak si pamatuji, kolik času bylo potřeba, abych to v sobě strávila. Někdy si myslím, že by dospělí měli raději mlčet a potlačit v sobě tu chorobnou potřebu vše na sebe povědět. Ale pak jsem pochopila, jaký boj musela svést osamocená žena, která stála před Nejvyšším soudem. Porodí dítě, nebo tě změní v nic? To ráno, kdy měla nastoupit na nemocniční prohlídku předcházející potrat, se probudila a s Lačným žaludkem se vydala na kliniku, jak mi vždycky říkal, a zastavila se před vstupními dveřmi. Váhal a nemohla se rozhodnout. Nakonec do nich nevstoupil a nechybělo mnoho a Giorgia Meloniová se nikdy nenarodil a její matka si nakonec potrat rozmyslela a v polovině ledna roku 977 přivedla na svět Georgiu, svou druhou dceru. Její otec s rodinou prakticky nežil a záhy opustil natrvalo. Mladá Meloniová vyrůstala v římské čtvrti Garba tel. A tradičně dělnické. Ale ne, táhlo ji to na levici, ale doprava. Bylo jí 15, když vstoupila do mládežnické organizace italského sociálního hnutí, krajně pravicové strany, kterou po druhé světové válce založili příznivci Benito Mussolini. Ho. To jí je samozřejmě dodnes připomínáno, a to hlavně v zahraničí. V Itálii je vztah k fašismu mnohem ambivalentnější a politické strany, které posléze z italského sociálního hnutí vzešly, se staly běžnou součástí italského politického spektra i vládních koalic.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají