Ex libris

Češi, Rakušané a bariéry mezi nimi. Vzájemné vztahy odkrývá kniha Sousedé. Česko-rakouské dějiny

Ex libris

Češi, Rakušané a bariéry mezi nimi. Vzájemné vztahy odkrývá kniha Sousedé. Česko-rakouské dějiny
Vídeň, Belvedere (ilustrační foto)

Plus

Nikdo nám v životě není bližší než naši sousedé, ale co když jsou to Češi a Rakušané? „Jen těžko bychom mohli tvrdit, že se oba národy dobře znají, vycházejí spolu bez problémů a mají jeden pro druhého pochopení. Proto je více než dobře, že vyšla kniha Sousedé. Česko-rakouské dějiny, která není určena jen odborníkům, ale širokému publiku,“ vysvětluje Ondřej Houska, který o knize připravil pořad Ex libris.
Ondřej Houska

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nikdo nám není bližší než naši sousedé. Víme, že tato věta často platí spíše teoreticky i v běžném životě, natož pak na úrovni vztahů mezi státy. Typickým příkladem je vztah mezi Čechy a Rakušany. Jen těžko bychom mohli tvrdit, že se oba národy dobře znají a vycházejí spolu bez problémů a mají jeden pro druhého pochopení pro. To je víc než dobře, že vyšla kniha nazvaná sousedé česko-rakouské dějiny. Pro nakladatelství Lidové noviny a Masarykův stát a archivu Akademie věd ji napsal kolektiv českých a rakouských historiků, a to takovým způsobem, že jejich práce není určena jen odborníkům, ale širokému publiku. Ukázky z knihy ČT Ivo Theimer. Režii má Michaela Krčmová. Příjemný poslech vám přeje Ondřej Houska.

  • Exlibris.

  • Chápe byly sousedství jako místní pospolitost. Podmiňují jej především rutina, blízkost, kontakt a vzájemná znalost. Zdá se, že v posledním století se právě tyto parametry z česko-rakouských vztahů vytratily.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají