Zaostřeno

Malé české toky ohrožuje sucho. Velký problém mají i organismy, které v nich žijí

Zaostřeno

Malé české toky ohrožuje sucho. Velký problém mají i organismy, které v nich žijí
Za 2 - 3 dny má padnout absolutní rekord v nízkém stavu vody

Plus

O suchu slýcháme v souvislosti se změnou klimatu čím dál častěji. Prázdnější studny a zákazy napouštění bazénů ale nejsou jediným dopadem změn na Zemi. Ještě drtivější dopad má sucho na organismy, které žijí ve vodě a v její těsné blízkosti. 
Lucie Pávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V noci bude oblačno až zataženo, teploty klesnou většinou na devět až pět stupňů. Zítra pak čekáme skoro jasno až polojasno, přes den přechodně oblačno. Teploty 16 až 20 °C. To byly zprávy a na plusu začíná zaostřeno.

  • O suchu slýcháme v souvislosti se změnou klimatu. Čím dál častěji. Prázdnější studny a zákazy napouštění bazénů ale nejsou jediným dopadem měnících se podmínek na Zemi. A už vůbec se netýkají jenom člověk a drtivější dopad mají na organismy, které žijí ve vodě nebo její těsné blízkosti. Jak zásadně ovlivňuje klimatická změna kvalitu vody? Zvládnou se raci nebo ryby přizpůsobit rychle se měnícím životním podmínkám? A je vlastně česká krajina připravená na dopady klimatické změny? O tom budeme mluvit v tomto díle pořadu Zaostřeno. Dobrý poslech vám přeje Lucie Pávová. Zaostřeno.

  • Ze všeho nejdřív se ale pojďme podívat na některé dopady klimatické změny přímo do terénu k jednomu vysychajícímu potoku na okraji Brna. Hydrobiolog Petr Pařil z Masarykovy univerzity se už přes 15 let zabývá tím, jak vysychání ovlivňuje české řeky a hlavně jak na něj reagují organismy, které je obývají.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají