Téma Plus

Jaroslav Foglar dnes. V čem je stále inspirativní a co může nabídnout současným dětem?

Téma Plus

Jaroslav Foglar dnes. V čem je stále inspirativní a co může nabídnout současným dětem?
Jaroslav Foglar (80. léta)

Plus

Málokterý autor literatury pro mládež se těšil a stále těší takové popularitě. Přitom mnohé z jeho knih vyšly před více než 80 lety. Svět, ve kterém se „foglarovky“ odehrávají, je od světa dnešních dětí v mnohém neskonale vzdálený. A současně možná bližší, než by se mohlo zdát.
Naďa Reviláková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pokud bychom Jaroslava Foglara měly označit dnešním jazykem, možná by byl nejvýstižnější termín influencer s ohledem na jeho vliv a ochotu dětí nechat se jím inspirovat. A to v době, kdy sociální sítě nebyly ani v plenkách, nýbrž v prenatálním papírovém vydání časopisu Mladý hlasatel, Junák či vpřed. Foglar byl zkrátka jedinečný spisovatel, který dokázal to, o čem se mnohým jiným mohlo jen zdát. Nejen zaujmout, ale přímo uchvátit a ovlivnit hned několik generací dětí. Jenže má co nabídnout té současné? Mají dnešním dětem jeho knihy co říct, nebo jim je z nostalgie předávají rodiče a prarodiče jako poněkud archaickou relikvií vlastního dětství. Nad tím se zamyslíme v dnešním pořadu, u kterého vás vítá Naďa Voláková.

  • Téma plus.

  • Na začátku 90. let mi bylo kolem 12 a pokud tu dobu mám pevně spojenou s nějakým knihami, tak byl jejich autorem Jaroslav Foglar. Pravda, není to zrovna čtení pro holky, což mi potvrzuje i Roman Šantora ze Skautské nadace Jaroslava Foglara.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají