Téma Plus

Odboj „bílých límečků“. Diplomat Hubert Masařík pomáhal rezistenci přímo před očima nacistů

Téma Plus

Odboj „bílých límečků“. Diplomat Hubert Masařík pomáhal rezistenci přímo před očima nacistů
Diplomat Hubert Masařík

Plus

Diplomat, vášnivý boxer, ale hlavně zapomenutý hrdina protinacistického odboje. To je Hubert Masařík – muž, který po boku později popraveného ministerského předsedy generála Aloise Eliáše pomáhal stovkám českých vlastenců dostat se z německých věznic a lágrů. Svůj boj začal jen několik týdnů poté, co 15. března 1939 německá vojska obsadila české země.
Martin Brabec

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Diplomat, vášnivý boxer, ale hlavně zapomenutý hrdina protinacistického odboje. To je Hubert Masařík. Muž, který po boku později popraveného ministerského předsedy generála Aloise Eliáše pomáhal stovkám českých vlastenců dostat se z německých věznic a lágrů. A také člověk, který se po válce stal osobním vězněm Edvarda Beneše. Jeho příběh je ukázkou paradoxů českých moderních dějin. Nerušený poslech přeje autor pořadu Martin Moravec a od mikrofonu váš průvodce.

  • David Hertl.

  • Odboj proti nacistickým okupantům se v protektorátu Čechy a Morava během druhé světové války nevedl jen pomocí zbraní, špionáže či záškodnických akcí. Probíhal také v některých kancelářích nejvýše postavených představitelů protektorátní vlády a jejích úřadů. Byl to boj, o němž mnozí z jeho účastníků věděli, že z něj zřejmě nevyjdou živí. Probíhal totiž nacistům přímo před očima. Začal v březnu 939, ihned po vpádu německých vojsk do okleštěných zbytků někdejšího Československa, k nejdůležitějším aktérům tohoto odboje a tzv. retardací, nyní tedy zpomalovací politiky prvních let německé okupace patřil ministerský předseda generál Alois Eliáš, dále vynikající právník a pravá ruka státního prezidenta Emila Háchy Jiří Havelka a také diplomat Hubert Masařík. Především právě na jeho příběhu přiblížíme tento statečný a přitom dodnes nedoceněný a v mnohém i zapomenutý způsob vedení války proti okupantům. O odboji řízeném v nejvyšších patrech protektorátní politiky se budeme bavit s historiky Janem Borisem Uhlířem a Josefem Tomešem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají