Téma Plus

Československo a třetí svět: Před 50 lety byla zrušena Univerzita 17. listopadu, škola pro studenty z rozvojových zemí

Téma Plus

Československo a třetí svět: Před 50 lety byla zrušena Univerzita 17. listopadu, škola pro studenty z rozvojových zemí
Studenti Univerzity 17. listopadu během vyučování 5. listopadu 1969

Plus

Nejméně od konce 50. let poskytovalo Československo vysokoškolská stipendia lidem z tzv. rozvojových zemí. Z Afriky, Asie i jižní Ameriky. Československými vysokými školami jich prošly tisíce. V roce 1961 Československo po sovětském vzoru zřídilo zvláštní vzdělávací ústav určený přímo těmto studentům. Šlo o Univerzitu 17. listopadu v Praze.
Veronika Kindlová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítám vás u poslechu druhého dílu seriálu Československo a třetí svět. V posledně jsme si povídali o tom, jak a proč Československo od poloviny 50. let orientovalo svou zahraniční politiku na země třetího světa, neboli, jak se tehdy říkalo rozvojové země. Součástí vztahů s těmito zeměmi byla pomoc různých forem. Jednou z nich bylo vzdělávání. A právě o něm si dnes budeme povídat. Od mikrofonu zdraví a pěkný poslech přeje Veronika Kindlová.

  • Téma.

  • Už od 50. let poskytovalo socialistické Československo zemím třetího světa studentská stipendia. V září roku 961 byla v Praze na náměstí Maxima Gorkého dnes sen o vážném otevřena nová vysoká škola určená právě zahraničním studentům. Univerzita 17. listopadu. Na dějiny této školy, která 13 let zastřešovala vysokoškolské vzdělání pro zahraniční studenty, jsem se ptala historičky Marty Edito Holečkové z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají