Téma Plus

Z ukrajinského nacionalismu se zrodila armáda banderovců. Koncem války přecházeli přes naše území

Téma Plus

Z ukrajinského nacionalismu se zrodila armáda banderovců. Koncem války přecházeli přes naše území
Portrét Stěpana Bandery

Plus

Na Ukrajině zahynulo podle historika Timothyho Snydera v letech 1933 až 1945 čtrnáct miliónů lidí. A to v důsledku řízeného hladomoru, velkého teroru, okupace území nacistickým Německem a komunistickým Sovětským svazem podle linie dohodnuté v tajné doložce paktu Molotov-Ribbentrop v roce 1939 i v důsledku války. A právě v tomto období sílí aktivity směřující k vytvoření nezávislého státu. Ukrajinskému nacionalismu se věnuje Téma Plus Pavla Hlavatého, který vysíláme v repríze.
Pavel Hlavatý

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Postava Stepana Bandery a formování ukrajinského nacionalismu těsně před druhou světovou válkou, v jejím průběhu a po ní patří mezi důležitá témata při hledání identity současné Ukrajiny. Zároveň je to však také téma, které v poválečném období prošlo i historií Československa. Poslechněme si s Pavlem Hlavatým, kdo ukrajinští nacionalisté vlastně byli a jsou. Jak se odvíjel jejich tragický příběh a proč a jakým způsobem se protnul s příběhem naším?

  • Téma plus.

  • Banderovci patřily prakticky po celou dobu existence komunistického režimu v Československu k jeho osvědčeným propagandistickým tématům. Proč právě oni, když třeba vlasovci v průběhu let zmizely pod nánosem úmyslného zapomnění? Mohly být banderovci opravdu nebezpeční pro režim poválečné třetí republiky? A jaká byla jejich šance na úspěch a odkud se jejich ozbrojené formace vůbec vzali? Historika Davida Svobody jsem se zeptal, kdy vlastně vznikla Ukrajinská povstalecká armáda?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají