Téma Plus

Město Most je povedené, i tak by ho architekt Krejčí dnes postavil trochu jinak

Téma Plus

Město Most je povedené, i tak by ho architekt Krejčí dnes postavil trochu jinak
Pohled na výstavbu nového sídliště v Mostě v roce 1952

Plus

Na konci 50. let se tehdy jednatřicetiletému architektovi Václavu Krejčímu nabídla jedinečná příležitost – navrhnout centrum nového města Most, které se teprve mělo stavět. Jak na to dnes vzpomíná? A dokážeme s odstupem času ocenit socialistickou architekturu?
Kateřina Gruntová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Na konci 50. let se tehdy jednatřicetiletému architektovi Václavu Krejčímu nabídla jedinečná příležitost navrhnout Centrum Nového města Most, které se teprve měl stavět. Jak na to dnes vzpomínám a dokážeme s odstupem času ocenit socialistickou architekturu? Nad tím se v následujícím pořadu zamýšlí Kateřina Gruntová.

  • Krajina kolem silnice se mění. Už nevidíme z okna krásné úrodné svahy Českého středohoří. Ve vzduchu je cítit kouř, kolem je prach a popel. Místo ovocných stromů rostou ocelové stožáry.

  • Pro elektrické vedení. Před námi je Mostecko hnědouhelný kraj, kraj, kde je země rozvrtaná a převrácená desítkami a stovkami bagrů.

Více z pořadu