Speciál

Petr Pavel: Válka se nevede jen ve fyzickém světě, velká část probíhá i v myslích

Speciál

Petr Pavel: Válka se nevede jen ve fyzickém světě, velká část probíhá i v myslích
Prezident Petr Pavel zahájil konferenci Českého rozhlasu s názvem Média a Ukrajina

Plus

Mezinárodní konferenci Média a Ukrajina zahájil svým projevem prezident České republiky Petr Pavel. Připomněl v něm význam svobody slova, která je podle něj v různých koutech světa omezována. „Tato témata jsou pro mě velice blízká a zároveň důležitá,“ přiznává.

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobrý den. Dámy a pánové, vážení hosté zde v sále, posluchači, ale také diváci na ostatních platformách. Když mě vedení ČRo požádalo o záštitu nad dnešní konferencí a nemusel jsem dlouho váhat, protože témata, kterými se tady zabýváme, jsou pro mě velice důležitá. Připomínáme si stoleté výročí od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání a to je zároveň i připomínkou významu svobody slova, svobody vyjadřovat se bez cenzury a bez omezení svobody přijímat informace a myšlenky, vyhledávat a šířit svobody, která je v různých koutech světa stále výrazně omezována a za jejichž prosazování lidé i dnes platí tu nejvyšší cenu. Pro konkrétní příklady nemusíme vůbec chodit daleko. Mezi námi je dnes dcera zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova Žanna Němcovová na ulici Vinohradská, jen kousek od sídla ČRo síly i Rádio Svobodná Evropa, jehož tři novináři jsou dnes věznění. Jeho glosy a Andrej Kuzněcov Bělorusku a Wladyslaw jestli venku na Ruskem okupovaném Krymu?

  • V únoru tohoto roku jsme si připomněli pět let od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. I taková může být dnešním světě cena za snahu svobodně šířit informace. Druhým tématem, o kterém dnes mluvíme, je válka na Ukrajině a role informací ve válečných konfliktech. Tato témata jsou velice úzce propojen a ukazuje se, jak snadno může být svoboda slova, jeden z pilířů demokratické společnosti, ve válce zneužita proti těm, kteří na ní nejvíce spoléhají, nebo a to s její ochranou a prosazování myslí nejupřímněji. V rozhovorech často dostávám otázku, zda jsme ve válce s Ruskem, že odpovídám, že pokud máme na mysli tradiční válku vedenou konvenčními zbraněmi, při které umírají vojáci i civilisté, tak v takové válce opravdu nejsme. Ta probíhá několik set km na východ od našich hranic. Válka se ale zdaleka nevede jen ve fyzickém světě. Velká část probíhá i v myslích lidí. Je to boj o sílu veřejného mínění, o tom, do jaké míry dokážou vnější pozorovatele rozlišit oběť od agresora. O to, zda vláda země, která konflikt rozpoutala, dokáže své činy obhájit před vlastními občany a jestli vláda napadené země dokáže udržet odhodlání svých občanů a obránců a víru obyvatel, že existuje šance na vítězství. Je to ale i boj o přesvědčení spojenců, aby vytrvali v podpoře, kterou válčícím stranám podporují, poskytují pardon. Taková je i podstata informačních operací operací mezi Ukrajinou a Ruskem. Taková je informační válka, jejíž součástí jsme. Ruská cesta k zahájení agrese na Ukrajině byla dlouhodobě připravovaná a koordinovaná právě v informačním prostoru. Putin ruskému národu prostřednictvím propagandy vštěpoval identitu oběti. Přesvědčoval Rusy, že mají důvod cítit se ohrožení a mají plné právo se tomuto ohrožení bránit, ale že západ Ukrajinu manipuluje a ponouká k tomu nejhoršímu, protože chce Ukrajinu využít jako nástroj ve vlastním boji proti Rusku.

  • Připomeňme si zde Putinův výrok na mnichovské konferenci v roce 2007.

Ostatní také poslouchají