Radioporadna

Posilování seniorů. Pohyb patří k životu a cvičit můžete i v domácím prostředí. Čeho se vyvarovat?

Radioporadna

Posilování seniorů. Pohyb patří k životu a cvičit můžete i v domácím prostředí. Čeho se vyvarovat?
Paní Irena cvičí podle videa Komunitního střediska kontakt

Hradec Králové

Tipy na vhodné domácí cvičení a v čem děláme chyby (vynecháme úvodní a závěrečné protažení, spěcháme nebo naopak chytneme záchvat a cvičíme moc). Tipy na cviky na břicho, na záda, protažení po celodenním sezení na home officu; tipy na protažení i pro starší posluchače. Kolik minut denně stačí?
Jana Kudyvejsová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dnes to bude o pohybu. Dnes to bude o cvičení, protože naším hostem ve studiu ČRo Hradec Králové trenérka body jen tma a je tedy těla i duše. Lenka Lola Rumianová. Dobré dopoledne. Vítáme vás.

  • Dobrý den. Zdravím všechny posluchače a děkuji za pozvání. Samozřejmě stále trvá to, že pohyb je důležitý zvláště v současné covidové době, která stále trvá, a někteří lidé se na to vrhli po hlavě. Někteří lidé i děti naopak přibírají. Ale my dnes chceme mluvit hlavně také o pohybu a u věku a o tom, jak věk působí na náš pohybový aparát. Tam je to určitě jasné, že ho ovlivňuje, ale jakým tedy způsobem? A asi bychom to měli včas podchytit, abychom zabránili i případným změnám, které by třeba bez pohybu byly rychlejší.

  • Můj obor je úžasný v tom, že my vlastně dovoluje nahlížet na stáří, nebo chcete, chceme-li mládí, speciální optikou, a to z hlediska těla, z hlediska vlastně tělesného a mohli bychom rozdělit vlastně ten věk těla na chronologický a biologický. Zajímavé je, že ten chronologický vlastně ovlivnit nemůžeme, protože těžko změníme svůj, svoje datum narození, ale ten biologický ovlivnit můžeme a proto, abychom si vysvětlili, jakým způsobem, tak je dobré si vlastně definovat tu mládí, co to jakoby je a ta definice by mohla vycházet ze stavu vlastně našich tělesných orgánů, protože ty v tzv. ladem stavu mají čtyři až desetkrát vyšší kapacitu, než je, než je potřeba. K tomu, abychom udrželi vlastně životní funkce. Tyto rezervy, které máme, tak se nám s věkem v čase snižují a tím pádem to naše tělo ztrácí možnost, jakoby odolnost, obranyschopnost a tím pádem trošku jakoby v čase oslabujeme. Druhým faktorem je stav našeho pohybového systému, to znamená například totality velkých klubů, jako jsou kyčle, ramena, páteř. A podle toho, v jakém se nachází, v jaké se nachází kondici naše tělo, tak vlastně máme ten dobrý zdravotní stav anebo ne tak úplně ideální zdravotní stav. A když se věnujeme zdravému životnímu stylu, tak vlastně tyto dva faktory můžeme ovlivnit jak ty naše orgány, tak i ten pohybový systém. A to je právě ten princip zdravé výživy a přiměřeného zdravého pohybu a tím pádem se dostáváme k tomu, že i vlastně v čase nemusíme stárnout nějakým intenzivním způsobem, ale můžeme to ten biologický věk našeho těla jakoby přibrzdit nebo zlepšit, zůstat déle v kondici, déle, být soběstační, abychom byli schopni se o sebe postarat i ve vyšším věku.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají