Pro a proti

Transgender sportovkyně? Ženské a přeoperované mužské tělo jsou velmi odlišné věci, říká triatlonistka. Trangender ženy jsou ženy, oponuje sociolog

Pro a proti

Transgender sportovkyně? Ženské a přeoperované mužské tělo jsou velmi odlišné věci, říká triatlonistka. Trangender ženy jsou ženy, oponuje sociolog
Zdeněk Sloboda a Tereza Zimovjanová

Plus

Sportovním světem opět hýbou spory o start transgender sportovkyň v závodech žen. Impulsem je jednoznačné vítězství transgender cyklistky Austin Killipsové v závodě žen v Severní Karolíně. Jsou starty transgender závodnic v ženské kategorii nefér? „Jsou nefér,“ říká triatlonistka Tereza Zimovjanová. „Podle mě jsou fér,“ nesouhlasí sociolog genderu a sexuality Zdeněk Sloboda.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téměř pětiminutový náskok, s kterým dorazila do cíle transgender cyklistka Austin Phillipsová na nedávných závodech v Severní Karolíně, znovu rozbouřil ve sportovním světě debaty o tom, zda jde o férové vítězství, nebo o nerovný boj? Mají se závodnice, které prodělaly změnu pohlaví z muže na ženu, stavět na start do ženské kategorie, jak nastavit spravedlivé regule? A jde tuto otázku vyřešit, aniž by bylo zasaženo buď do práv na inkluzi, anebo do práv na fair play?

  • Pro a proti Karolíny Koubové.

  • Já už ve studiu vítám triatlonistku Terezu Zimovjanovou, mistryni ČR ve sprintovém triatlonu z roku 2019, zároveň sedmičku z loňského Světového poháru v Mexiku. Dobrý den. Dobrý den. A mým druhým hostem je sociolog genderu a sexuality Zdeněk Sloboda. Vítejte i vy. Dobrý den. Dobrý den. Prosím na úvod o stručnou odpověď. Pak se dostaneme do té debaty podrobněji. Jsou starty transgender sportovkyně v ženské kategorii nefér? Tani Zimovjanová jsou nefér.

Více z pořadu