Pro a proti

Symbolika lustračního zákona je stále velmi silná, míní poslanec Žáček. Je to snaha o diskvalifikaci Babiše, namítá poslanec Vondráček

Pro a proti

Symbolika lustračního zákona je stále velmi silná, míní poslanec Žáček. Je to snaha o diskvalifikaci Babiše, namítá poslanec Vondráček
Vláda na konci října schválila novelu lustračního zákona

Plus

Vláda na konci října schválila novelu lustračního zákona, podle které by premiér, ministři a jejich náměstci měli znovu povinnost prokázat se čistým lustračním osvědčením. Normu kabinet poslal do sněmovny i přes kritiku legislativní rady vlády. Stále nejsme vyrovnáni s komunistickým dědictvím? Je 33 let po sametové revoluci potřeba zpřísňovat lustrační zákon? Povede to k transparentnějšímu fungování politiky, nebo jde o zbytečnou normu, která je na hraně ústavnosti?
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vláda na konci října schválila novelu lustračního zákona z pera ministra vnitra Víta Rakušana, podle které by premiér, ministři a jejich náměstci měli znovu povinnost prokázat se čistým lustračním osvědčením.

  • Prostě ministři nemají být ti, kteří někdy před listopadem udávali své kamarády, příbuzné, sousedy, nemají to být ti, kteří spolupracovali velmi aktivně s totalitním režimem.

  • Normu kabinet poslal do sněmovny i přes kritiku legislativní rady vlády. Jakkoliv by se zákon nevztahoval na přímo voleného prezidenta. V aktuální prezidentské kampani, obzvlášť poté, co do ní oficiálně vstoupil Andrej Babiš, otázka předlistopadové minulosti činitelů ve vysokých veřejných funkcích silně rezonuje. Dokazuje to, že stále nejsme vyrovnáni s komunistickým dědictvím. Je 30 let po sametové revoluci potřeba zpřísňovat lustrační zákon. Povede to k transparentnějšímu fungování politiky, nebo jde o zbytečnou normu, která je na hraně ústavnosti?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají