Pro a proti

Smejkal: Neudělejme pošesté stejnou chybu. Tvrdit, že omikron zdravotnictví nezahltí, není odpovědné

Pro a proti

Smejkal: Neudělejme pošesté stejnou chybu. Tvrdit, že omikron zdravotnictví nezahltí, není odpovědné
Petr Smejkal

Plus

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zvažuje rozvolňování protiepidemických opatření. K tomu už přistoupili v Dánsku, Velké Británii, Francii a jinde. Pročkovanost je v těchto zemích ale vyšší než v Česku. „Příležitost rozvolnit jsme dávno promeškali, když zde odeznívala delta. Otevřít jsme mohli už před několik týdny a rozhodně to můžeme udělat teď,“ míní ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Zdeněk Hostomský. Epidemiolog Petr Smejkal nesouhlasí.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Přeji dobré dopoledne. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek naznačil možnost v určitém časovém horizontu rozvolňování protiepidemických opatření. Přesnější informace bychom se měli dozvědět po dnešním jednání vlády. K návratu k normálnímu životu se snaží i jiné země. Například Dánsko od prvního února nepovažuje COVID za kriticky nebezpečnou nemoc pro společnost. K uvolnění restrikcí přistupuje i Británie, Francie, v Rakousku a další země. Jejich proočkovanost ovšem podle serveru a v rohu a Indii ta dosahuje minimálně 1 70 %. Dává tedy smysl uvažovat o zmírnění opatření i v ČR s jejími necelými 60 % vakcinovanými. Před uspěchaným optimismem ohledně omikronu varuje i šéf Světové zdravotnické organizace. Té obrovské prý si je na pořadu dne, abychom rozvolnili, nebo by to byl předčasný a zbytečný risk.

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Vítám své dva hosty. Jsou jimi ředitel ústavu organické chemie a biochemie, někdejší ředitel výzkum rakoviny farmaceutické firmy Pfizer Zdeněk Hostomský. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají