Jak to vidí...

Iva Holmerová: Akutní medicína je špičková. Starat se preventivně o své zdraví nám ale nejde

Jak to vidí...

Iva Holmerová: Akutní medicína je špičková. Starat se preventivně o své zdraví nám ale nejde
léky, recept, ilustrační foto

Dvojka

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek navrhuje, aby se do českého zdravotnictví vrátila nadstandardní péče. Podle jeho odůvodnění to přinese zkvalitnění péče pro všechny. Zlepšit by se podle něj měla i prevence a dostupnost lékařů. V čem jsou největší slabiny českého zdravotnictví? Gerontoložka Iva Holmerová v audiozáznamu ještě vysvětlí úskalí prodloužení věku odchodu do důchodu i to, na jaké problémy naráží systém sociální péče. 
Iva Holmerová, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek uvažuje vrátit do hry nadstandardy ve zdravotnictví. Ty u nás skončily v roce 2013. Podle Válkové odůvodnění to přinese zkvalitnění pro všechny. Sám nicméně připustil, že zavedení nadstandardu by vedlo k rozdělení kvality péče do dvou skupin. Jak je na to váš názor, paní Holmerová?

  • I můj názor není naprosto jednoznačný, protože ono se řekne nadstandardy nebo spoluúčast atd., ale ten ten problém je velmi komplexní a zdravotnictví to prostě není jednolitý blok a skládá se vlastně z mnoha různých typů služeb. Skládá se z prevence, té tzv. figurativní péče léčebné a potom je tam samozřejmě doléčení, rehabilitace a potom ještě jakýsi přídavek, který máme v ČR, bych řekla, trochu specifický, a to je taková velmi všeobjímající lázeňská péče, která je také hrazená z všeobecného zdravotního pojištění a je to takový příjemný a jaksi segment péče, který je ale samozřejmě také diskutabilní. Takže já bych určitě se kdy bych mohla něco navrhnout nebo říci, co bych považovala za správné, tak bych určitě diskutovala o těch jednotlivých segmentech a o eventuální spoluúčasti a eventuální standardu nebo nadstandardu v těch jednotlivých segmentech. Zvažovala bych to, co je opravdu potřebné, to, co významně ovlivní zdravotní stav naší populace, protože nakonec o zdraví vím, nám mělo jít především. A když se totiž podíváme na ty jednotlivé segmenty, tak ono to není tak jednoznačné, jak se říká, že v ČR máme vlastně hodně vysoký ten podíl z těch veřejných zdrojů, čili účast zejména veřejného zdravotního pojištění, ale a státu je relativně vysoká, nadprůměrná, ale není to tak ve všech segmentech. Třeba to, co platíme za léky, je z vlastní kapsy, tak je vlastně na té, na té opačné straně nad evropským průměrem, čili to veřejné mínění je nižší. Na druhé straně nejenom recepty na léky jsou jsou v životě důležité a my se teď s kolegy zabýváme třeba projektem, který vlastně nepojednává o předepisování léků, byť se jmenuje recept a s. A o co jde a je to? Je to projekt vlastně já už jsem o tom tady jedno hovoří, ale ono je to tzv. sociální se už přes kraje jsou sociální předepisování, čili vlastně rada, aby lidé dělali pro své zdraví něco jiného, než jenom jedli léky.

  • Třeba jít do příroda, třeba jít do přírody. To je, ano, ano. A tento projekt je postavený právě na různých aktivitách v přírodě, ale jsou to aktivity, které by měly být uskutečňovány v určitých skupinách. Je to randomizovaná kontrolovaná studie, tak jako jsou lékové studie v podstatě a my ji po Novém roce budeme zvát účastníky, lidi z Prahy, protože ten projekt se soustředí na Prahu. Je to mezinárodní projekt zaměřený na velká města a my budeme zvát vlastně starší lidi nad 60 let, aby se na tom projektu podíleli a myslím si, že jim budeme moci nabídnout docela zajímavé aktivity právě, které jsou spojené s přírodou.

Více z pořadu