Pro a proti

Flexibilita Ústavy naopak pomohla ústavním krizím předcházet, odmítá změnu prezidentských pravomocí poslanec Vondráček

Pro a proti

Flexibilita Ústavy naopak pomohla ústavním krizím předcházet, odmítá změnu prezidentských pravomocí poslanec Vondráček
Miloš Zeman připustil, že se v ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi, který zaútočil na Ukrajinu, mýlil

Plus

Změny v prezidentských pravomocích by se dotkly milostí, výběru členů bankovní rady, termínů při jmenování vlády a třeba i trestní odpovědnosti prezidenta. „Ústava za 30 let ukázala, že funguje celkem dobře. Vyšlo ale najevo, že jsou neurčitosti, kterých – když někdo nemá dobrý záměr nebo si chce rozšiřovat kompetence –, může využívat tak, že to není dobré pro systém,“ říká místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Jakub Michálek (Piráti) a předkladatel změn.
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Slovo má Lukáš Matoška. Piráti by rádi upřesnili pravomoci prezidenta republiky. Přicházejí s návrhem, podle kterého by prezident měl jasně stanoveno, dokdy musí jmenovat novou vládu, a taky chtějí, aby se na jmenování členů rady ČNB podílel senát.

  • Piráti potřebují pro svoje návrhy získat nejenom ostatní vládní strany, ale i část opozice. Úprava prezidentských pravomocí se totiž neobejde bez zásahů do ústavy, a to znamená, že k prosazení změn je potřeba kvalifikovaná většina zákonodárců, ukázali spory o to, na co prezident má a nemá právo, že upřesnění je na místě. Nebo ústava nemůže dopodrobna stanovovat všechno a mělo by se do ní zasahovat naprosto výjimečně.

  • Pro a proti Lukáše Matošky.

Více z pořadu