Pro a proti

Česko je v protiruských sankcích pomalé, říká exdiplomatka. Děláme, co nám zákony dovolí, brání se náměstek ministra zahraničí

Pro a proti

Česko je v protiruských sankcích pomalé, říká exdiplomatka. Děláme, co nám zákony dovolí, brání se náměstek ministra zahraničí
Zbrojař Boris Obnosov na návštěvě u ruského prezidenta Vladimira Putina, 4. ledna 2022

Plus

Český sankční seznam podporovatelů Vladimira Putina se rozrostl na šest jmen, mimo jiných přibyl ruský zbrojař Boris Obnosov. Sankcionuje vláda lidi napojené na Putinův režim dostatečně razantně? „Ano. Je to složitý proces a děláme, co můžeme,“ říká náměstek ministra zahraničí Jan Marian (STAN). „Postup by mohl být rychlejší. Takzvaný Magnitského zákon má mezinárodní kontext a tam by Česká republika mohla být také aktivnější,“ míní bývalá diplomatka Gabriela Svárovská. 
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Na českém sankčním seznamu, který byl zavedený v lednu, přibyla další jména. Vláda přidala ruského podnikatele Borise obnova, tedy ředitele ruského státního holdingu, který podle české vlády dodává zbraňové systémy ruským ozbrojeným silám. Společně s obnosem se na seznamu ocitli tak i jeho dcera a zeť, kteří v Česku vlastní luxusní nemovitosti a auta. Premiér Petr Fiala z ODS k tomu, že Klaus. Tyto osoby se buď přímo podílejí na výrobě zbraňových systémů pro režim Vladimira Putina, nebo z výnosu takové činnosti mají prospěch.

  • Celkem je na domácím sankčním seznamu šest jmen. Postupuje vláda v sankcionování lidí napojených na režim Vladimira Putina dostatečně razantně? Mohla by si dovolit plnit sankční seznam rychleji, nebo to kvůli ohledu na platné zákony není možné?

  • Pro a proti Lukáše Matošky.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají