Názory a argumenty

Lída Rakušanová: České národní zájmy? Slibem nezarmoutíš

Názory a argumenty

Lída Rakušanová: České národní zájmy? Slibem nezarmoutíš
Evropská unie a Česko (ilustrační foto)

Plus

Snad do jednoho slibují zdejší kandidáti do Evropského parlamentu voličům, že budou v Bruselu „hájit české národní zájmy“ až do krve. Jaké to konkrétně jsou, a hlavně čím se liší od zájmů ostatních Evropanů, už nedodávají. Což nepřekvapuje, protože si pod tímto heslem stejně každý představuje, co chce. Jednotná definice neexistuje.
Lída Rakušanová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Snad do jednoho slibují zdejší kandidáti do Evropského parlamentu voličům, že budou v Bruselu hájit české národní zájmy až do krve. Jak je to konkrétně jsou a hlavně čím se liší od zájmu ostatních Evropanů, už nedodávají, což nepřekvapuje, protože si pod tímto heslem stejně každý představuje, co chce. Jednotná definice neexistuje. Takže zatímco pro někoho je údajně v zájmu ČR vystoupit z EU i z NATO, zakázat LGBTQ a obnovit pohraniční stráž. Jiní považují EU bez hranic za výborný nápad a setrvání v NATO za klíčovou záruku bezpečnosti českého státu. Přesto existují cíle, na kterých se oba tábory shodnou. Všichni přece chceme žít v bezpečí. V zemi, kde vládne spravedlnost, kde se netrpí korupce a každému se měří stejným metrem. Jinými slovy v solidním právním státě. Na místě pak ovšem otázka, proč má jít zrovna o české národní zájmy, když se ve skutečnosti jedná o univerzální zájmy, pokud ne všech lidí na planetě, pak zcela určitě všude tam, kde vládne svoboda a demokracie, tedy i v převážné části Evropy, kam naštěstí patří i ČR. Viděno zvenčí, není ovšem evropský kontinent, jak to jednou kdosi sarkasticky definoval, nic jiného než západní výběžek Asie. Severně od Afriky zabírá jenom sedm % světové souše. Přitom na něm leží 50 nezávislých států a z toho jich je 27 sdruženo do světového unikátu, do EU. Ta je přesto se svou necelou půl miliardu obyvatel po Spojených státech druhou největší ekonomikou na světě. Její společná měna euro je po dolaru nejdůležitější rezervní měnou. Šanci uhájit si své postavení, svou váhu a svůj vliv v současném světě, který se dramaticky mění, má EU. Ovšem jen za předpokladu, že se nerozpadne, že zůstane jednotná a solidární. Opak by pro postkomunistické členské státy, a tedy i pro Česko, znamenal nejen ztrátu prosperity, ale i suverenity. Rusko se svými ambicemi dostat do své sféry vlivu své dřívější vazaly netají ani v nejmenším a jeho trollové se snaží, seč mohou, aby EU vytunelovali zevnitř. Jak to dopadne, budou mít za tři týdny v rukou voliči. Nezbývá než doufat, že se kolektivním bojem o české národní zájmy nenechají zmást.

Ostatní také poslouchají