Pro a proti

Spotřební daň je pro stát nerentabilní, míní vinař Chlad. Jde o to, zdanit velké producenty a dovozce, oponuje ekonom Maier

Pro a proti

Spotřební daň je pro stát nerentabilní, míní vinař Chlad. Jde o to, zdanit velké producenty a dovozce, oponuje ekonom Maier
Víno

Plus

Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS chce, aby do konce května bylo jasno, jestli vláda navrhne spotřební daň na tiché víno. Sám říká, že udržovat daňovou výjimku u alkoholu v době úspor není obhajitelné. Naopak ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) označil případné zdanění tichého vína za hazard s celým sektorem.
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS chce, aby do konce května bylo jasno, jestli vláda navrhne spotřební daň na tiché víno. Sám říká, že udržovat daňovou výjimku u alkoholu v době úspor není obhajitelné. Ani ekonomičtí poradci vlády nevidí důvod, proč by jeden druh alkoholu měl být od spotřební daně osvobozen. Jedna vládní strana má však jiný pohled. Ministr zemědělství Marek Výborný z lidovců označil případné zdanění tichého vína za hazard s celým sektorem. A to kvůli výkyvům teplot, které i vinařům poškodily část úrody. Jsou důvody, proč by tiché víno nadále mělo být osvobozeno od spotřební daně, nebo by i na ně tato daň měla být uvalena, protože se jedná o alkohol jako každý jiný.

  • Pro a proti Lukáše Matošky.

  • Našimi hosty jsou prezident svazu vinařů ČR Martin Chlad. Dobrý den. Zdravím vás do našeho brněnského studia. Dobré ráno a agrární ekonom Tomáš Majer z provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity. Dobrý den vás zdravím u nás ve studiu v Praze na Vinohradech.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají