Názory a argumenty

Marek Hudema: Fungují západní sankce proti Rusku?

Názory a argumenty

Marek Hudema: Fungují západní sankce proti Rusku?
plynovod

Plus

Pokud fungují západní sankce proti Rusku, do jaké míry poškozují ruské hospodářství? Novináři a experti se o to přou už od prvních omezení obchodu s Ruskem po zahájení jeho invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Jasnou a nezpochybnitelnou odpověď nám ale přinesl až nedávno ruský dokument popisující dopady embarga na ruskou polostátní plynárenskou společnost Gazprom, ke kterému se dostali novináři listu Financial Times.
Marek Hudema

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Fungují západní sankce proti Rusku? A pokud ano, do jaké míry poškozují ruské hospodářství? Novináři a experti se o to přou. Už. Prvních omezení obchodu s Ruskem o zahájení invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Jasnou a nezpochybnitelnou odpověď nám ale přinesl až nedávno ruský dokument popisující dopady embarga na ruskou půl státní plynárenskou společnost Gazprom, ke kterému se dostali novináři listu The Financial Times. Plynů z toho dva závěry. Za prvé dopad sankcí je docela drtivý, a to dokonce i v oblasti vývozu energetických surovin dojít, kteří tvrdili, že lze sankce snadno obejít. Ukazuje se, že téměř úplné zastavení odběru ruského plynu dopravovaného plynovody do Evropy způsobilo Gazpromu takové potíže, že se z nich nedostane dřív než v roce 2035. A i poté to nebude žádná selanka. Moskva dokáže zastavení exportu plynu do Evropy nahradit jeho vývozem třeba do Číny? Stavba plynovodu do Číny nepokračuje tak, jak by měla. Ani pak nebude jeho přepravní kapacita stejná jako trubek do Evropy. Navíc Čína nabízí za ruský plyn je v nízké ceny. Podle některých zpráv Číňané požadují stejnou cenu, za jakou prodává Gazprom plyn doma. V Rusku je to ovšem často cena dotovaná. V tom případě nemá vývoz do Číny smysl. Za druhé se ukazuje, že se dopad sankcí těžce projeví až po delší době. Gazprom sám nyní má stále možnost půjčovat si na trzích za poměrně výhodných podmínek. Když jeho zadlužení roste, vydrží mu to ještě léta. Je také stále schopen v odlehlých oblastech Ruska zaměstnávat zbytečně víc lidí, než je potřeba stavět silnice a sportoviště a tím suplovat státní sociální politiku. Dlouhodobě bude ovšem mít problém udržet svá zařízení v chodu, protože závislý na dodávkách náhradních dílů ze západu a ty skončily čase, může kvůli poruchám omezit těžbu, přepravu plynu a bude muset přestat suplovat stát. To může vést ke spokojenosti a sociálním otřesům ohrožujícím v Rusku vlád, aby pak musela vydávat značné prostředky na potlačování nepokojů a kontrolu obyvatel a ty by jí chyběly na financování války. To je ovšem hudba daleké budoucnosti. Problém je v tom, že si nikdo není jistý, zda západ drží protiruské sankce svoji podporu Ukrajině tak dlouho, aby se projevil dlouhodobý dopad sankcí na ruské hospodářství a oslabilo to schopnost Ruska, vyzval režim Vladimira Putina. Je ochoten obětovat ekonomický rozvoj i blahobyt Rusů na oltář války. Teprve když slábnoucí ekonomika ohrozí poctu režimu, bude to chápat jako problém. A v té době už může unavený západ na podporu Ukrajiny dávno rezignoval.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu