Jak to vidí...

Politoložka Dvořáková: Češi si význam evropských voleb možná neuvědomují. Ruské vlivové skupiny ho ale nesporně vnímají

Jak to vidí...

Politoložka Dvořáková: Češi si význam evropských voleb možná neuvědomují. Ruské vlivové skupiny ho ale nesporně vnímají
fake news

Dvojka

Hostem letošního prvního dubnového dílu pořadu Jak to vidí… je profesorka a politoložka Vladimíra Dvořáková, která působí jako ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT. Hlavní téma rozhovoru představuje odhalení vlivové skupiny, která v Evropě šířila proruské narativy. Dále se dotkneme i prezidentských voleb na Slovensku a připravenosti ČR na krizové situace.
Vladimíra Dvořáková, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • BIS odhalila Ruskem organizovanou síť, která se snažila v různých evropských zemích ovlivnit volby do europarlamentu. Podle kontrarozvědky docházelo v Praze k předávání hotovosti protisystémovým politikům z Německa, další prostředky mířily na provoz se pro ruského zpravodajského webu. Podle premiéra Petra Fialy je činnost skupiny dobře zdokumentována na více než 300 stranách. Paní Dvořáková, co říkáte odhalení jedné z největších proruských ruských vlivových operací posledních let?

  • Tak já si myslím, že to zřejmě úspěch BIS. Mně tam připadá z hlediska takového obecného rysu důležité i to, že jak jsem pochopila, to bylo ve spolupráci se zahraničními tajnými službami, že to nebyla jenom věc české whisky, ale spolupracovala se zahraničím, což je vždycky velice důležité i pro nás i pro to, abychom se třeba dostávali někdy k některým informacím, které jsou zase pro nás velmi důležité. Skutečnost, že existovala zde silná vlivová skupina, není nijak překvapivá. Já myslím, že toto je dost běžná věc, kdy.

  • Když to řeknu obecně, jednotlivé státy samozřejmě mají jistý zájem ovlivnit dění a výsledky nějakého dění v jiném státě. Ruské vlivové služby byly velice výrazné třeba před první volbou Donalda Trumpa ve Spojených státech amerických. Ten význam, jaký má volby do Evropského parlamentu, což možná si naši občané ani příliš neuvědomují, tak ruská politika si nesporně uvědomuje, protože právě postoj Evropy bude velice důležitý ve vztahu k další podpoře Ukrajiny. Myslím si, že ruské vlivové skupiny právě se soustřeďují na, řekněme takové dvě záležitosti. Ta první je právě volby do Evropského parlamentu a celkový vliv v Evropě na postavení, názory evropských politiků. A druhá a nesmírně podstatná je zřejmě soustředěna na volby ve Spojených státech, které budou letošním roku a které mohou také výrazně ovlivnit postoje USA ve vztahu k Ukrajině. Deníku n a německému týdeníku Der Spiegel se ze čtyř zdrojů podařilo ověřit, že česká kontrarozvědka poslal ho do Berlína. Jméno německého poslance strany Alternativa pro Německo Petra Bystroně. Politik českého původu to označil za pomluvy. Hodlá se bránit právní cestou. Paní Dvořáková, i když se podíváme třeba na to, kdo všechno, ať už ze současných, nějakých politických aktérů nebo bývalých politiků, poskytl rozhovory pro Borisov Juro.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají