Laboratoř

O slonech, kteří kultivují prales, velkém loku komára a rodičovství hrobaříků

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Laboratoř

O slonech, kteří kultivují prales, velkém loku komára a rodičovství hrobaříků
c2f2aba572c974a5a9a41c3d6bcfc9db.png

Plus

Hosté: entomolog Jan Šobotník, tropický ekolog Ondřej Sedláček a herec Igor Bareš. Moderuje Martina Mašková.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Proč jsou hrobaříci dobrými rodiči? Co nového víme o komárech a jak sloni prospívají africkému lesu? To jsou náměty dnešní konverzace vědců a umělců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Spolu se mnou je tu herec Igor Bareš. Vítejte. Dobrý den, milí posluchači. A mám to na vědecké hosty Jana Šobotníka, entomologa. Dobrý den. Také má zkušenosti stropu. Stejně tak ornitolog a tropický ekolog Ondřej Sedláček. Dobrý den. Dobrý den. A tropů se bude týkat i první studie. Slonů ve střední Africe ubývá, loví je pytláci a kvůli klimatické změně je méně a méně míst, kde žijí. Tropičtí ekologové, kteří připravovali tuto studii, sesbírali údaje ze 158 dřívějších studií o ekologii slonu a zjistili, že úbytek slonů škodí místním lesům. Proč? Protože sloni pomáhají třeba šířit semena rostlin na dlouhé vzdálenosti. Přispívají ale také ke kypření a hnojení lesa. K lesnímu porostu díky slonům proniká více světla, rostliny méně soutěží o vodu a živiny. Čili je to rčení nebuď jako slon v Africe úplně neplatí. Jak prospěšní sloni jsou slovy Ondřej Sedláček.