Laboratoř

Krabi nebo chobotnice můžou bez kyslíku dočasně oslepnout, zrak ale nahradí jinými smysly

Laboratoř

Krabi nebo chobotnice můžou bez kyslíku dočasně oslepnout, zrak ale nahradí jinými smysly
Krab

Plus

Oceánografové ze kalifornského San Diega zkoumali dočasnou ztrátu zraku u mořských bezobratlých. Studovali ji na olihních, chobotnicích a krabech. Důvodem je nízký obsah kyslíku v moři. Když jeho hladina opět stoupla, zrak se jim většinou vrátil.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak drobné rybky u korálových útesů uživí ty ostatní? Co dělá s nervy živočichů změna teploty a jak je pro zrak vodních zvířat důležitý kyslík? O tom budeme mluvit. Dobrý poslech přejí Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Mé pozvání dnes přijali zoologové Zuzana Musilová dobrý den a Pavel Stopka. Dobrý den. A naším debatním partnerem dnes bude herec a režisér Lumír Olšovský. Dobrý den. Vítám vás všechny. U korálových útesů není moc živin. Věci se proto divili, odkud se tam bere taková pestrost života. Nová studie v časopisu sci-fi odhalila, že je to zásluhou drobných ryb, které žijí většinou na mořském dně. Hejna těchto rybek, které měří do tří cm, skoro nic neváží a žijí jenom pár týdnů. Tvoří skoro 60 % potravy pro větší živočichy. Tak toto je studie, kterou vědci dělali poblíž Austrálie, Kanady, Francouzské Polynésie. Možná na úvod sluší se představit ty rybky, které účinkují a v té studii a proto Zuzana Musilová má slovo.

Ostatní také poslouchají