Jak to bylo doopravdy

Každá nastupující totalita skauting zrušila a zakázala. Dokonce třikrát, vypočítává historik

Jak to bylo doopravdy

Každá nastupující totalita skauting zrušila a zakázala. Dokonce třikrát, vypočítává historik
Skauting

Plus

Jednou z největších dětských a mládežnických organizací jsou skauti, největší z nich Junák má 75 tisíc členů. Principy výchovných metod, které má skauting už ve své podstatě, dnes obsahují i moderní výchovné koncepce. Přesto stačilo málo a skauting tady nebyl. Tvrdý útok, kdy byli zakázáni, zažili hned třikrát. Mezi členy najdete Antonína Benjamina Svojsíka, básníka Jiřího Wolkera nebo autora Rychlých šípů Jaroslava Foglara, který byl ve vedení skautů víc než 60 let.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historik a politolog Stanislav Balík
Hrají: Jitka Ježková, Kamil Halbich, Martin Myšička, Igor Bareš, Daniel Bambas
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak to bylo doopravdy?

  • Skautem může se svolením rodičů státi se každý slušný hoch mezi 10. a 18. rokem věku, jenž se zaváže plnit ty zákony skautů. Života školního tato organizace nijak neruší. Hoši scházejí se jen občasně navečer ve svých školách nebo klubovnách. Nájemné platí z peněz, jež si vydělají. Prostý nábytek v nich vyrobí si sami na sobotu a neděli konec týdne odcházení do přírody, aby tu, jak říkají naši čeští krajané v Americe, kempovali. Krásný tento sport jinde tak oblíbený, jest u nás pohříchu dosud věcí téměř neznámou.

  • Napsal Antonín Benjamin Svojsík v brožuře český skaut. Otázkou tématem dnešního, jak to bylo doopravdy je, čeští skauti neměly být opakovaně zlikvidováni. Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Kdo byl Antonín Benjamin Svojsík? Otázka pro hosta pořadu, historika a politologa, prof. Stanislava Balíka.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají