Souvislosti Plus

Že školky do tří let dětem škodí? Jenže výzkumy se dělaly právě v „kojeňácích“, kritizuje českou debatu socioložka

Souvislosti Plus

Že školky do tří let dětem škodí? Jenže výzkumy se dělaly právě v „kojeňácích“, kritizuje českou debatu socioložka
matka a dítě

Plus

Politici vedli v uplynulých měsících hlasitou polemiku nad rušením kojeneckých ústavů i nad úlohou matek ve společnosti. Nakonec se podařilo zrušit umisťování nejmladších dětí do ústavní péče. „Jako právnička jsem se setkala s mnoha pachateli trestných činů. Ve znaleckých posudcích jsem velice často četla, že tito lidé byli vychováni právě v kojeneckých ústavech. Prostě nedostali to, co je pro děti nejhodnotnější – rodinné prostředí,“ říká senátorka Adéla Šípová (za Piráty).
Petr Dudek

Hosty Souvislostí jsou:
Adéla Šípová, za Piráty, senátorka a advokátka
Radka Dudová, socioložka ze Sociologického ústavu Akademie věd
Robin Kašpar, student Masarykova gymnázia ve Vsetíně, Česká středoškolská unie
Jaroslav Větrovský, PROREGION, senátor

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Za několik dní čekají ČR volby. Budeme v nich volit strany, které poté rozhodnou, jak budou vypadat naše životy, jaké budeme žít krajině a jak bude vypadat příroda, jak snadné bude se dostat k lékaři a jakou úroveň péče nám poskytne. Jestli nás klimatická změna zasáhne nepřipravené, nebo se nám její dopad podaří zmírnit. Kdy půjdeme do penze, s jakým důchodem atd.. Uvědomujeme si přitom, že rozhodujeme nejen za sebe a pro sebe, ale i za dospívající a děti, kteří nemají hlasy, ale celý život mají před sebou. Odpovědi nabídnou Souvislosti Plus v následující necelé hodině.

  • Souvislosti Plus.

  • Do přenosového vozu v Táboře zdravím doc. Radkou Dudovou ze Sociologického ústavu Akademie věd, která se mimo jiné zabývá sociologií rodičovství a analýzou sociálních politik. Dobrý den. Dobrý den. Ve studiu je s námi senátorka za pirátskou stranu a matka pěti dětí Adéla Šípová. Dobrý den. Dobrý den. Děkuji za pozvání. Já dodám, že paní Šípová není členkou Pirátské strany a nekandiduje v blížících se volbách. Sestavu hostů doplňuje Robin Kašpar ze středoškolské unie. Pan Kašpar je studentem čtvrtého ročníku Masarykova gymnázia ve Vsetíně. Zdravím vás po telefonní lince. Dobrý den. Dobrý den. Začneme u paní doc.. Jen jako takové ujištění je pro člověka jako pro sociálního Tuvora přirozené myslet na další generace a třeba oddělovat pro ně část vlastního zisku, omezovat se, aby ti, co přijdou po nás, se měli lépe.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají