Jak to bylo doopravdy

Totalitní StB „zpackala“ nejednu svou západní operaci. Terorizovat Čechoslováky jim šlo bohužel líp, hodnotí badatel

Jak to bylo doopravdy

Totalitní StB „zpackala“ nejednu svou západní operaci. Terorizovat Čechoslováky jim šlo bohužel líp, hodnotí badatel
Zleva Pavel Pecháček, Olga Kopecká-Valeská, Ivana Tigridová, Pavel Tigrid, Thomas Dine

Plus

Praktiky Státní bezpečnosti (StB), kterou si zřídili vládnoucí komunisté, si nezadaly s tím, co za války dělali lidem nacisté. Pocit všemocnosti estébáky opouštěl tak akorát při akcích v zahraničí, které se často nepovedly, ba byly přímo „zpackané“.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: badatel Radek Schovánek
Hrají: Lukáš Král, Ivan Řezáč, Viktor Dvořák, Petr Buchta, Pavel Soukup, Aleš Procházka
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak to bylo doopravdy?

  • Jako už poněkolikáté ve svém životě jsem měl víc štěstí než rozumu. Čtyři dny po odjezdu mě přišli zatknout dva páni v kožených kabátech a moc se divili, když mě nenašli. Tehdy ještě jednotlivé složky bezpečnosti nebyli tak důmyslně propojené jako dnes a můj legální přejezd hranic jim unikl.

  • Horší bylo, že si odvedli mou ženu po gangsterském způsobu jako rukojmí. Když a až se vrátím, propustí a zavřou mě. Jednu chvíli jsem se rozhodl k návratu, pak zase jsem podlehl vcelku logické argumentaci novinářských kolegů, že se tím nic nevyřeší. Budeme v kriminále oba a já už jistot ně z něho nevyjdu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají