Jak to bylo doopravdy

Existovali blaničtí rytíři? Je to krásný mýtus a dodnes přitahuje svou magičností, odpovídá historička Doležalová

Jak to bylo doopravdy

Existovali blaničtí rytíři? Je to krásný mýtus a dodnes přitahuje svou magičností, odpovídá historička Doležalová
Socha blanických rytířů, Velký Blaník (Poblanicko)

Plus

Hora Blaník je výjimečná – alespoň co se týká pověstí. Kdo by neznal blanické rytíře, kteří mají vyrazit na pomoc českým zemím, až jim bude nejhůře. Tajemství, které nás provází už několik staletí, se proměňovalo v době. Bezpochyby ale do naší tradice patří a stalo se inspirací i pro řadu uměleckých děl. 
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historička Eva Doležalová
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš
Premiéra: 28. 9. 2022

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Není, přátelé. My jsme asi před pěti lety uspořádal jednu zajímavou anketu. Zeptali jsme se našich diváků, co se jim vybaví při slově Blaník? Tak odpovědi jsou zajímavé. Pro pět % respondentů byl Blaník značkou televizoru Tesla, byli starší diváci. Tři % ho považovala za větroně a dvě % za kino na Václavském náměstí v Praze. Jedno % ze 100 dotazovaných odpovědělo ano, to byl vlastně jeden člověk, že ČT, byl to shodou okolností člen Lidových milicí, tak ten odpověděl, že Blaník je krycí název pro klidový stav útvarů v mrtvém období mezi významnými. Víra no a zbylých tedy?

  • 89 % diváků správně odpovědělo, že Blaník je hora, v níž podle pověsti dříme české vojsko. Tato anketa nám tedy potvrdila, že Blanický mýtus je v našem národě dodnes živí.

  • Zaznělo představení Divadla Járy Cimrmana Blaník. A právě s Blanickým mýtem souvisí také otázka dnešního jak to bylo doopravdy? Co je mýtus a co je skutečnost, že blaničtí rytíři zachrání české země. Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Je ale opravdu Blanický mýtus stále živým? Otázka pro hosta pořadů, historičku doktorku Evu Doležalovou.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají