Interview Plus

Karel III. se jako monarcha nesmí plést do politiky. Svůj vliv ale bude uplatňovat dál, myslí si novinář Kocourek

Interview Plus

Karel III. se jako monarcha nesmí plést do politiky. Svůj vliv ale bude uplatňovat dál, myslí si novinář Kocourek
Karel III. a Camilla

Plus

Spojené království se chystá na okázalou korunovaci krále Karla III. Centrem Londýna projede vyzdobený kočár, ve Westminsterském opatství ožijí prastaré rituály. „Z minulosti jsou na to zvyklí. Pompa a sláva je věc britské tradice,“ zdůrazňuje novinář a dlouholetý redaktor BBC Milan Kocourek. Pro obyvatele Spojeného království to prý zároveň bude vítané vytržení ze všedního života a problémů inflace, stávek a krize zdravotnického systému. 
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Spojené království není zdaleka poslední monarchií v Evropě, ale zřejmě v žádné jiné není korunovace panovníka tak velkolepou podívanou, jaká se právě chystá v Londýně. Zatímco v ostatních monarchiích se vnímání královského úřadu posunulo do mnohem civilnější roviny. Při sobotní korunovaci Karla třetího bude k vidění zdobený kočár, pestrobarevné uniformy, stejně jako koruna, žezlo a jablko. Proč Britové trvají na rituálech, které ostatní evropské národy znají často už jen z pohádek. A odpovídá okázalost ceremoniálu povaze nastupujícího panovníka? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview je dnes novinář, bývalý redaktor britské veřejnoprávní BBC Milan Kocourek. Dobrý den. Dobrý den. Byly by Britové zklamaní, kdyby korunovace nebyla takové divadlo?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají