Jak to vidí...

Adam Černý: Karel III. jako král pro 21. století? Už teď dává najevo, že monarchii promění

Jak to vidí...

Adam Černý: Karel III. jako král pro 21. století? Už teď dává najevo, že monarchii promění
Král Karel III. poprvé promluvil v parlamentu

Dvojka

Spojené království se dnes naposledy loučí se zesnulou panovnicí Alžbětou II. Zároveň však vstřebává první dojmy z nástupu nového monarchy. Bude Karel III. králem pro 21. století? Jak naplní roli, na kterou se tak dlouho připravoval? A co od něj očekává jeho lid?Novinář Adam Černý v audiozáznamu ještě promluví o pohřbu panovnice jako o události světového řádu a připomene základní milníky Alžbětiny dlouhé vlády.
Adam Černý, Jan Burda

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Britská královna Alžběta druhá zemřela osmého září. Dnes se v Londýně koná její pohřeb. Bude to historická událost. Naposledy byli Britové na pohřbu monarchy v roce 1952. Pane Černý, jak se změnilo Spojené království za panování Alžběty druhé.

  • Když se na to podíváme dnešními očima, tak ten svět byl tehdy úplně jiný. Byla to poválečná léta, zuřila studená válka. Mladá královna nastoupivší na trůn, měla za premiéra Winstona Churchilla, který mu pomohl Velké Británii porazit nacistické Německo. Čili a rozpadala se britská koloniální říše. Bylo to pár let po vyhlášení nezávislosti Indie. Ten svět byl úplně jiný a za těch 70, více než 70 let panování Alžběty druhé se odehrály pro Velkou Británii i pro svět mnohé dramatické události, abych tak řekl, jenom ve velké zkratce. I s těmi body, které možná se tolik nepřipomínají, ale kraje pro Spojené království byly naprosto zásadní. První bych připomenul suezskou krizi, to byl rok 1956, kdy my tady ve střední Evropě jsme sledovali, sledoval se tady projev Nikity Chruščova, odhalování stalinských zločinů a potlačení maďarského povstání proti komunistům v roce 56, ale rok 56 pro Británii a pro Francii docela zlomovým rokem, protože to byl rok, kdy ses ve spolupráci s Izraelem pokusily zvrátit znárodnění Suezského průplavu. Ale tato akce dopadla, nechci říct katastrofálně, určitě neúspěchem, kdy se proti ní kromě pochopitelně Sovětského svazu postavily také Spojené státy a Francie a Spojené státy. Spojené království si z této události odnesli naprosto odlišné lekce, které je dobré si vzpomenout. A Britové si od té doby říkali, že se nikdy nesmí dostat do situace, kdy by se jejich zájmy a zájmy spojeného Spojených států křížily, zatímco Francie si řekla, že od té doby by se by neměla mít ve Spojených státech naprosto osudově závislá. To je jenom krátký bod. Pak byla 60. léta, uvolnění se jako Beatles, rokenrol. Ty jsi charakterizovala. Charakterizovali ty tu dobu, ale pak už přichází 70. léta. Spojené království vstupuje do evropských společenství. Na premiérskou funkci se poprvé dostává žena Margaret Thatcherová. Přichází sociální bouře, pak přichází druhá důležitá zkušený, další důležitá zkušenost, a to je válka o Falklandy, která pomohla právě Margaret Thatcherové upevnit její pozici a její oblibu. A pak už je se konec 80. let, rozpad Sovětského svazu a sovětské říše uvolnění, který, se které si ještě mnozí z nás pamatují. To jsou všechno jenom letem světem, když to řeknu tou oblíbenou frází. To jsou body, které si budeme pamatovat. Potom dvě války v Iráku.

  • A mnohé další věci či atentáty. Důležitá věc, která je důležitá věc k té události, které formovaly Spojené království a jeho vztah k Rusku. To byly atentáty na Litviněnka a na dvojitého agenta Skripala, které ovlivnily i jejich zásadní postoj. To je téma letošní ukrajinské ukrajinské krizi, toho ruského přepadení Ukrajiny. Takže to jsem během dvou, ani ne možná tří minut shrnul veliký oblouk událostí, a to jen těch nejdůležitějších, během nichž na trůnu seděl. A Alžběta druhá. Ten svět je dneska naprosto jiný.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají